W czwartek, 26 sierpnia, w Borze Zapilskim odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy zamordowania przez UB kpt. Stanisława Lisieckiego ps. „Jaguar” oraz Żołnierzy Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Uroczystości rozpoczęła Msza Święta w Kościele pw. Św. Jacka w Czarnej Wsi, po której uczestnicy udali się do Boru Zapilskiego pod pomnik upamiętniający „Jaguara” i jego podkomendnych.
W uroczystości wzięła udział Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która od wielu lat podejmuje szereg inicjatyw poświęconych przywracaniu pamięci o Żołnierzach Niezłomnych. Pani Europoseł wsparła wniosek rodziny i środowisk patriotycznych o pośmiertne nadanie Orderu Krzyża Niepodległości I Klasy dla „Jaguara”. Odznaczenie odebrał przedstawiciel rodziny. Wcześniej Pani Europoseł wsparła wniosek o nadanie stopnia kapitana dla Stanisława Lisieckiego.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska podkreśliła: ,
"Po 75 latach od tych tragicznych wydarzeń, jesteśmy w tym miejscu po to, by dać świadectwo prawdzie, która przez lata komunistycznego zniewolenia była przemilczana. Stajemy do Apelu Poległych, przyzywamy Ich imiona i nazwiska, wyrażając tym samym wdzięczność za ofiarę życia, którą złożyli na ołtarzu wolności Ojczyzny. Zostali zamordowani przez komunistyczny reżim, ponieważ nie godzili się na zniewolenie Polski. Wolna Polska o nich pamięta! Jestem przekonana, że pośmiertnie odznaczenie kpt. Stanisława Lisieckiego jest uhonorowaniem nie tylko samego dowódcy, ale w symboliczny sposób także jego podkomendnych".
W uroczystości wzięli udział członkowie rodzin pomorodowanych, poczty sztandarowe okolicznych szkół, przedstawiciele środowisk patriotycznych oraz mieszkańcy. Uroczystość uświetniła Jednostka Strzelecka Warszyc oraz Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca, której żołnierze pełnili wartę honorową, a także przeprowadzili Apel Poległych.
26 sierpnia 1946 r., naprzeciw pomnika, służby komunistyczne przygotowały misternie zaplanowaną obławę na „Jaguara” i żołnierzy z jego oddziału, w efekcie której wszyscy zostali zamordowani. Tragiczny los podzieliła także Maria Płaza, która próbowała ostrzec ukrywających się w jej gospodarstwie żołnierzy przed komunistyczną obławą.