Europoseł Jadwiga Wiśniewska, w trakcie odbywającej się 29 listopada 2017 r. sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Brukseli, w imieniu delegacji PiS zaprezentowała stanowisko dotyczące aktualnego stanu Unii Energetycznej. W przemówieniu wskazała, że jednym z priorytetów Unii Energetycznej jest zapewnienie wszystkim państwom Unii Europejskiej bezpieczeństwa energetycznego. Prawdziwym testem dla idei Unii Energetycznej w praktyce jest projekt Nord Stream 2, który jest anty-przykładem współpracy i solidarności w Europie, jako szkodliwy dla bezpieczeństwa dostaw do Europy i antagonizujący nie tylko państwa członkowskie, ale i sąsiadów UE, jak Ukraina.
- Niestety nadal obserwujemy działania zmierzające w przeciwnym kierunku, takie jak próby wyłączenia projektu Nord Stream 2 spod zakresu stosowania III Pakietu Energetycznego, co jest sprzeczne z zasadami solidarności energetycznej i szkodliwe dla całej Europy - podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.
- Bezpieczeństwo energetyczne powinno być zagwarantowane odbiorcom poprzez ciągłe dostawy niedrogiej energii. Może to być zrealizowane przez stabilne wykorzystanie własnych źródeł energii - w przypadku Polski jest to węgiel - zaznaczyła polska europosłanka. W tym kontekście, należy pozytywnie ocenić inicjatywę Komisji Europejskiej na rzecz regionów węglowych, w tym Śląska, które to najsilniej odczuwają konsekwencje utraty miejsc pracy w tradycyjnych sektorach gospodarki oraz należy uwzględnić tu wsparcie dla rozwoju technologii czystego węgla.
Natomiast złym rozwiązaniem jest zaproponowanie w przepisach dotyczących rynku mocy wyśrubowanego limitu 550 gr CO2/kWh. W praktyce oznacza to wyłączenie elektrowni węglowych z możliwości otrzymania dofinansowania. Takie rozwiązania podważają bezpieczeństwo energetyczne Polski i kompetencje krajowe do decydowania o kształcie miksu energetycznego.