W dniach 17-20 maja 2021 r. odbywa się sesja plenarna Parlamentu Europejskiego w Brukseli..
Do kluczowych zagadnień należą:
- Fundusz dla Sprawiedliwej Transformacji
Pakiet finansowy o wartości 17,5 miliarda euro, który ma pomóc europejskim regionom w przejściu na zieloną gospodarkę. Projektowana pomoc stanowi wyraz wspólnego przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Środki te maja służyć integracji zmian gospodarczych z koniecznymi i pilnymi potrzebami ekologicznymi. Wdrażanie Europejskiego Zielonego Ładu musi odbywać się z jednoczesnym łagodzeniem skutków dla podmiotów najbardziej dotkniętych dekarbonizacją gospodarki. Debata w poniedziałek- 17-go maja.
* więcej o Funduszu https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2020/651444/IPOL_STU(2020)651444_PL.pdf
- Energia i wodór
Posłowie przedstawią argumenty zasadności twierdzenia, iż wodór wytwarzany ze źródeł odnawialnych ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej. Gaz ten (wodór) ma duży potencjał, aby ułatwić dekarbonizację trudnych do dekarbonizacji i energochłonnych sektorów przemysłowych jak np. sektor stali. Europejska strategia w zakresie wodoru zakłada różne jego zastosowanie (np. paliwo ekologiczne dla transportu ciężkiego, dla którego obecne technologie akumulatorowe są niepraktyczne). Debata w poniedziałek, głosowanie we wtorek. Europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła poprawki plenarne dot. wodoru. Po pierwsze dotyczą one zachowanie zasady neutralności technologicznej. Po drugie wnoszą o zagwarantowanie tego, żeby technologie niskoemisyjnej produkcji wodoru (tzw. wodór niebieski oparty na CCS) były rozwijane i otrzymywały wsparcie. Ponadto w poprawki podkreślają jak ważne jest rozwijanie różnych bezemisyjnych technologii produkcji wodoru, nawet tych, które oparte są na gazie naturalnym, np. pirolizę. Po czwarte, poprawki wnoszą by zakłady, które obecnie produkują wodór wysokoemisyjny (tzw. szary = czyli 100% polskiej produkcji wodorowej, a mamy w Europie 3 miejsce) nie były zamykane tylko otrzymały wsparcie potrzebne dla modernizacji w kierunku technologii niskoemisyjnych i bezemisyjnych. Ważne jest, by procesem certyfikacji był objęty importowany wodor niskoemisyjny – aby wodór importowany spełniał podobne wysokie standardy środowiskowe.
- Program Erasmus+
Erasmus+ to unijny program w dziedzinie edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu. Stanowi kontynuację europejskich programów edukacyjnych realizowanych od 1998 r. Jego celem jest świadczenie pomocy na rzecz uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Wartość programu opiewa na kwotę 26 miliardów euro. Jego realizacja zaplanowana na lata 2021-2027.
* więcej o programie https://erasmusplus.org.pl/o-programie
- Program Kreatywna Europa
W odpowiedzi na negatywne skutki pandemii jakimi dotknięte zostały sektor kultury i sektor kreatywny, w grudniu 2020 zaplanowano dla tych branż pomoc budżetową na lata 2021-2027. Program stanowi finansowe wsparcie w kwocie 2,2 miliarda euro inwestycji dla kultury, sektora kreatywnego i dla sektora muzyki na żywo. Założeniem programu Kreatywna Europa są promocja europejskiej różnorodności kulturowej i dziedzictwa, budowanie kompetencji profesjonalistów, rozwój publiczności europejskich dzieł m. in. poprzez zwiększanie dostępu do kultury i utworów audiowizualnych.
*więcej o programie https://kreatywna-europa.eu/en/home/
- Prawa człowieka
W czwartek, ostatniego dnia sesji odbędą się debaty nad przypadkami łamania praw człowieka, zasad demokracji i państwa prawa w związku z sytuacją na Haiti, w Czadzie oraz sytuacją jeńców wojennych po ostatnim konflikcie między Armenią a Azerbejdżanem.
- Wpływ niedawnych wiosennych przymrozków na plantatorów owoców i winorośli
Plantatorzy owoców i winorośli w wielu częściach Europy ucierpieli na skutek najbardziej dotkliwych wiosennych przymrozków na przestrzeni ostatnich 30-stu lat. Bezprecedensowe starty rolników sięgają nawet 100% upraw. Ta katastrofa klimatyczna może spowodować nieodwracalne szkody gospodarcze dla części producentów, z których wielu boryka się z kryzysem związanym z COVID-19. Debata podczas trwającej sesji.
Oglądaj sesję https://multimedia.europarl.europa.eu/pl/webstreaming?d=20210517&lv=ALL
Program https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/OJ-9-2021-05-17-SYN_PL.html
Agenda tygodnia https://www.europarl.europa.eu/news/pl/agenda