Bruksela, 16 listopada 2021
Intergrupa ds. Dobrostanu i Ochrony Zwierząt spotkała się z grupą ekspertów w celu omówienia tematu przyspieszenia przejścia na innowacje wolne od wykorzystywania zwierząt oraz przedyskutowania możliwych działań na rzecz wycofywania eksperymentów na zwierzętach.
Ta specjalna sesja Intergrupy obejmowała dyskusję na żywo przy okrągłym stole na temat możliwości, jakie otwiera rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie planów i działań mających na celu przyspieszenie transformacji ku innowacjom bez wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych, testach regulacyjnych i edukacji.
Próbowano odpowiedzieć na pytania dotyczące planu działania oraz środków, które można zastosować w celu osiągnięcia znacznego ograniczenia doświadczeń na zwierzętach w tej dekadzie.
Zasugerowano, że w temacie testowania zwierząt (który jest niezwykle istotny i dotyka bezpośrednio kwestii etycznych) nie ma wystarczającej ilości raportów i legislacji, co powinno ulec zmianie. Niezwykle istotna jest również naukowa przemiana - zmiana podejścia do problemu, zmiana metody naukowej, przekształcenie świadomości naukowców.
Jednym ze sposobów takiego przekształcenia może być wykorzystywanie wszelkich nowinek naukowych i technologicznych oraz przyjęcie podejścia integrującego różne metody badań. Według prelegentów, nie powinniśmy bać się konfliktu, ale dyskutować i dążyć do zmiany sytuacji zwierząt w nauce.
Następna sesja Intergrupy odbędzie się 25 listopada. Będzie dotyczyć planu działania UE przeciwko handlowi dziką fauną i florą.