Strasburg, 25 listopada 2021
Intergrupa ds. Dobrostanu i Ochrony Zwierząt spotkała się z grupą ekspertów w celu wyjaśnienia intencji Komisji dotyczących przeprowadzenia oceny i przeglądu planu działania Unii Europejskiej oraz oczekiwanych rezultatów. Zadano również pytania w związku z trwającymi konsultacjami społecznymi.
8 października 2021 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące oceny i rewizji planu działań Unii Europejskiej przeciwko handlowi dziką fauną i florą (Plan działania na rzecz dzikiej przyrody). Ten plan został przyjęty przez Komisję w 2016 r. i jest obecnie poddawany przeglądowi w celu określenia jego skuteczności i spójności.
Handel dziką fauną i florą (definiowany jako definiuje się jako nielegalny handel dzikimi zwierzętami i roślinami, ich częściami i produktami pochodnymi) jest jedną z najbardziej dochodowych form przestępczości zorganizowanej, a Komisja jasno dała do zrozumienia, że walka z tym procederem jest kwestią priorytetową dla Unii Europejskiej. Podkreślono, że handel ten poważnie szkodzi bioróżnorodności, prowadząc do zaniku i potencjalnego wyginięcia niektórych gatunków z powodu niezrównoważonej ekstrakcji gatunków ze środowiska naturalnego.
Stwierdzono, że należy pogłębić komunikację w Unii Europejskiej w celu poradzenia sobie z tym problemem, a także odnieść się do szerokiej definicji handlu dziką fauną i florą (czyli także np. handlem w internecie).