W środę, 29 sierpnia, odbyło się posiedzenie Komisji ds. Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI). Podczas spotkania omawiano m.in. kwestię zmniejszenia szkodliwego wpływu czynników rakotwórczych i mutagenów na osoby mające z nimi styczność w pracy. Głos w imieniu grupy EKR w tej sprawie zabrała Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Polska polityk wyraziła aprobatę dla zmian mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa pracowników. Podkreśliła, że nowotwory są przyczyną ok. 52% zgonów związanych z pracą w UE i wskazała na ogromne koszty związane z chorobami nowotworowymi. Wprowadzenie nowych limitów dotyczących czynników rakotwórczych pozwoli na zmniejszenie wydatków oraz poprawę warunków życia i zdrowia obywateli.
Podczas posiedzenia debatowano także nad redukcją wykorzystywania tworzyw sztucznych. Powszechność plastikowych opakowań i przedmiotów jednorazowego użytku jest dużym problemem dla środowiska, a odpowiedź na pytanie kto powinien ponosić za to odpowiedzialność - producent czy konsument - podlega ciągłej dyskusji.
Jednym z poruszonych tematów była również sprawa partnerstwa gospodarczego między Unią Europejską a Japonią. Możliwa umowa handlowa byłaby niewątpliwie dużą szansą dla unijnej gospodarki, jednak istnieje kilka wątpliwości co do jej zapisów, szczególnie kwestii dotyczącej zrównoważonego rozwoju. Pojawiły się głosy, że w wielu umowach zawieranych przez Unię Europejską punkt taki nie jest dostatecznie doprecyzowany i ma niewielkie przełożenie na stosowanie go w praktyce.