W ramach posiedzenia Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, które miało miejsce 30.09.2018, odbyła się debata na temat 14. spotkania dotyczącego Konwencji o różnorodności biologicznej (COP 14). Głos w dyskusji zabrała Pani Poseł Jadwiga Wiśniewska, która jest współautorem rezolucji w tej sprawie.
Europosłanka Prawa i Sprawiedliwości zwracała uwagę na konieczność zachowania bioróżnorodności na świecie oraz podkreśliła skuteczność działań podejmowanych przez Polskę w jej ochronie. „Zachowanie bioróżnorodności zarówno w Unii Europejskiej, jak i na całym świecie, powinno być traktowane absolutnie w sposób priorytetowy. Tak jest w Polsce, gdzie w 2015 roku w ramach wdrażania konwencji przyjęliśmy program ochrony zrównoważonego użytkowania różnorodności biologicznej, wraz z planem szczegółowych działań na lata 2015-2020” - podkreśliła.
Jadwiga Wiśniewska w swoim wystąpieniu wzywała również, aby program ochrony różnorodności biologicznej był oparty o głosy wszystkich grup interesu oraz na danych naukowych. Pani Poseł apelowała o przyjęcie w programie strategicznym mierzalnych celów i jasnych mierników służącym ocenie ich osiągania. Podkreśliła także, że nowe cele powinny wynikać z celów zrównoważonego rozwoju odnoszących się do różnorodności biologicznej.
W dalszej części swojego wystąpienia europosłanka podkreślała potrzebę ochrony bioróżnorodności na poziomie interdyscyplinarnym. W ocenie Pani Poseł warunkiem niezbędnym do osiągniecia celów równoważonego rozwoju jest włączanie różnorodności biologicznej do innych sektorów i polityk międzysektorowych.
Polska polityk apelowała także o zwrócenie większej uwagi na wzajemnie zacieśnienie relacji pomiędzy bioróżnorodnością, a zmianami klimatu. Wyjaśniała, że zmiany klimatu stwarzają poważne zagrożenie dla stanu różnorodności biologicznej, ale z drugiej strony dobra kondycja ekosystemu ma potencjał do hamowania zmian, a także pomaga nam w przystosowaniu się do nich.