Starsburg, 17 października 2023r.
Podczas sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego 17 października 2023 odbyła się debata nt. programu prac Komisji na 2024.
Kładzie on duży nacisk na uproszczenie przepisów dla obywateli i przedsiębiorstw w całej Unii Europejskiej. Jest to następstwem zobowiązania przewodniczącej Ursuli von der Leyen do ograniczenia wymogów w zakresie sprawozdawczości o 25%, zgodnie ze strategią mającą na celu zwiększenie długoterminowej konkurencyjności UE i zapewnienie pomocy mikro oraz małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP).
Program prac odzwierciedla osiągnięcia ostatnich czterech lat, przedstawia nowe propozycje Komisji na nadchodzące miesiące oraz prezentuje istotne inicjatywy mające na celu ograniczenie biurokracji. Niektóre z tych inicjatyw upraszczających zostały już przedstawione (15 wniosków i inicjatyw od marca 2023 r.). W programie prac na 2024 r. Komisja zaproponowała 26 dodatkowych wniosków mających na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych bez obniżania standardów socjalnych, zwiększenie bezpieczeństwa i ochronę konsumentów.
Do tej pory zrealizowano ponad 90% zobowiązań podjętych w wytycznych w 2019 r., a do wyborów europejskich w 2024 r. pozostało zaledwie kilka miesięcy. Zatem nowe inicjatywy określone w programie prac ograniczają się wyłącznie do tych, które są nadal niezbędne do wywiązania się ze zobowiązań Komisji lub rozwiązania obecnych problemów. Nowo zaproponowane projekty opierają się na orędziu o stanie Unii i liście intencyjnym przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen na rok 2023.
Od 2024 roku Komisja Europejska skupi się na temacie bezpieczeństwa i nielegalnej migracji. W związku z tym podejmie działania nad kontrolą granic wewnętrznych, a także wprowadzi zasady co do przyznawania wiz humanitarnych.Podczas debaty europosłowie zwrócili uwagę, że brakuje w budżecie 65 mld euro, a bez tych finansów realizacja wielu pomysłów nie będzie możliwa. Komisja powinna skupić się najbardziej na bezpieczeństwie.
autor Małgorzata Jaroszek (stażystka)