W ramach posiedzenia komisji FEMM, 19.02.2018, odbyła się prezentacja Komisji oraz wymiana poglądów na temat wniosku KE dot. nowelizacji dyrektywy ws. „Równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów”. Na podstawie inicjatywy KE, parlamentarna komisja ds. zatrudnienia i spraw socjalnych (EMPL) wystosuje sprawozdanie, do którego opinię przygotuje komisja FEMM.
Celem propozycji Komisji jest w włączenie kobiet na rynek pracy i wprowadzenie minimalnych standardów na terenie całej UE. Inicjatywa przewiduje wprowadzenie urlopu rodzicielskiego płatnego na poziomie urlopu zdrowotnego, 10 dni urlopu ojcowskiego, 5 dni urlopu opiekuńczego oraz kontrowersyjną propozycję nieprzekazywalnego, czteromiesięcznego urlopu rodzicielskiego dla każdego rodzica.
Zasada nieprzekazywalności z punktu widzenia opiniodawcy jest istotna dla włączenia kobiet na rynek pracy i równego podziału obowiązków domowych i rodzinnych z mężczyznami jako realizacji równouprawnienia płci.
Niemniej jednak, jest to propozycja kontrowersyjna. Projekt zakłada, że ojcowie będą musieli wykorzystać przynajmniej 4 miesiące urlopu rodzicielskiego. Jeśli tego nie zrobią, urlop przepadnie, nie będzie mógł być przeniesiony na drugiego rodzica.
W Polsce oznacza to, że matki będą musiały wrócić do pracy już po 9 miesiącach. Obecnie urlop macierzyński i rodzicielski trwa łącznie 12 miesięcy, gdzie urlop macierzyński podstawowy wynosi 20 tygodni, macierzyński dodatkowy 6 tygodni, a rodzicielski trwa 26 tygodnie.
Przeciwnicy, proponowanej przez Komisję, zmiany dot. nieprzekazywania urlopu rodzicielskiego wskazują na znaczną ingerencję w politykę rodzinną państw członkowskich oraz fakt, że taka propozycja ignoruje różnorodność społeczno-kulturową państw UE. Ponadto proponowana zmiana wprowadza dyskryminację rodzin jednorodzicielskich. Mimo, że cel propozycji Komisji wydaje się być słuszny, to środki użyte do osiągnięcia tego celu nie są adekwatne. Propozycja KE odbiera prawo do swobodnego kształtowania relacji rodzinnych i zmusza do przyjęcia określonego przez Brukselę funkcjonowania.