29 września br. Intergrupa ds. dobrostanu i ochrony zwierząt spotkała się z grupą ekspertów w celu omówienia dobrostanu indyków. Temat ten nabiera tempa w świetle trwającej, prowadzonej przez Komisję Europejską, kontroli acquis w zakresie dobrostanu zwierząt.
Dowody na złożoną naturę indyków oraz okropne skutki, jakie mają na nie niektóre praktyki hodowlane, wskazują na potrzebę, aby ustawodawca europejski zajął się sposobem uregulowania i ochrony ich dobrostanu.
Niektórzy eksperci opowiedzieli się za korzystaniem z ogrodów zimowych (zadaszonych werand) w hodowli indyków. Ogród zimowy posiada instalację wodną, przestrzeń jest łatwa do dezynfekcji i czyszczenia, a do wnętrza budynku nie przedostają się dzikie ptaki.
Podczas dyskusji odniesiono się do działalności utworzonego niedawno Centrum Referencyjnego UE ds. dobrostanu drobiu i innych małych zwierząt gospodarskich, które działa również na rzecz dobrostanu indyków podczas transportu i uboju, a także do dyrektywy w sprawie gospodarstw rolnych, rozporządzenia transportowego i rozporządzenia w sprawie uboju. Te dokumenty dotyczą również indyków, dlatego w ciągu najbliższych kilku lat nie przewiduje się utworzenia szczegółowych przepisów dotyczących indyków.