Donald M. Broom, emerytowany profesor z University of Cambridge, podczas spotkania Intergrupy, wygłosił prezentację na temat "dobrostanu zwierząt w Unii Europejskiej”.
Kwestia mająca tak szczególne znaczenie w kształtowaniu polityki i ustawodawstwa UE stanęła niemal w martwym punkcie. Komisja Europejska zobowiązała się do wspierania lepszego dialogu zainteresowanych stron i egzekwowania istniejącego prawodawstwa UE. Komisja nie ma w planach przygotowania nowych przepisów w tej dziedzinie i publikacji nowej strategii UE Animal Welfare, która moglaby ustawić jasną mapę drogową na nadchodzące lata.
Prezentacja pokazuje wyraźne znaczenie polityki dobrostanu zwierząt i prawodawstwa w UE. Prof Broom stwierdził: "dobrostan setek milionów zwierząt uległ poprawie w wyniku polityki i prawodawstwa UE. Polityka UE w zakresie dobrostanu zwierząt i prawodawstwa miała duży pozytywny wpływ na świat. Wizerunek UE został poprawiony przez tego rodzaju przepisy, ponieważ sa one postrzegane jako wskaźnik cywilizowanego społeczeństwa".
Badania unijne pokazują, że obywatele UE są bardzo zaniepokojeni dobrostanem zwierząt w UE i poza nią.
Prof. Broom wskazal rownież na korzyści dla przedsiębiorstw z UE w wyniku polityki i prawodawstwa w zakresie dobrostanu zwierząt.
Stwierdził on, że obecna polityka Komisji Europejskiej, która skupia się na wymianie informacji i egzekwowaniu przepisów we wszystkich państwach członkowskich jest cenna, ale nie jest ona substytutem przepisow, które są pilnie potrzebne.
Kwestie te będą dalej rozwijane w badaniach przeprowadzonych przez prof. Broom, na zlecenie Departamentu Polityki Parlamentu Europejskiego Komitetu petycji ", które zostaną opublikowane przed końcem stycznia".