Bruksela, 9 czerwca 2023r.
Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) wprowadziła Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci w 2002 r. w ramach wysiłków na rzecz wyeliminowania tego niedopuszczalnego zjawiska. Dzień obchodzony jest co roku 12 czerwca.
Świat poczynił postęp w ograniczaniu pracy dzieci. Jednak w ciągu ostatnich kilku lat konflikty, kryzysy i pandemia COVID-19 pogrążyły więcej rodziny w ubóstwie i zmusiły miliony dzieci do pracy. Wzrost gospodarczy nie był wystarczający ani wystarczająco sprzyjający włączeniu społecznemu, aby złagodzić presję odczuwaną przez zbyt wiele rodzin i społeczności. Obecnie 160 milionów dzieci na świecie zmuszanych jest do pracy. To prawie co dziesiąte dziecko na całym świecie. 70 procent dzieci – 112 milionów – pracuje w rolnictwie, a ich praca wykracza poza granice bezpieczeństwa. Afryka zajmuje najwyższe miejsce wśród regionów zarówno pod względem odsetka dzieci pracujących – 1/5 – jak i bezwzględnej liczby dzieci pracujących – 72 miliony. Azja i Pacyfik zajmują drugie miejsce pod względem obu tych wskaźników — 7% wszystkich dzieci i 62 miliony w wartościach bezwzględnych to dzieci pracujące w tym regionie. Regiony Afryki, Azji i Pacyfiku razem odpowiadają za prawie dziewięć na dziesięcioro dzieci na całym świecie pracujących dzieci.
Praca dzieci
ONZ definiuje pracę dzieci jako pracę wykonywaną przez dzieci poniżej minimalnego wieku określonego prawnie dla tego rodzaju pracy lub pracy, która ze względu na jej szkodliwy charakter lub warunki jest uważana za niedopuszczalną dla dzieci i jest zabroniona. Nie każda praca wykonywana przez dzieci powinna być uważana za pracę dzieci. Należy zachęcać do form pracy, które są korzystne dla rozwoju osobistego i społecznego dziecka, które nie przeszkadzają w nauce i dzieciństwie, ale zapewniają przydatne doświadczenie i umiejętności.
Najgorsze formy pracy dzieci
Obejmują one wszystkie formy niewolnictwa lub praktyki podobne do niewolnictwa; zaangażowanie dzieci w komercyjne wykorzystywanie seksualne; udział dzieci w nielegalnej działalności; oraz pracę, która ze względu na swój charakter lub okoliczności, w jakich jest wykonywana, może zaszkodzić zdrowiu, bezpieczeństwu lub moralności dzieci.
Przyczyny
Praca dzieci jest często napędzana ubóstwem rodzinnym i społecznym, w połączeniu z brakiem dostępu do godnej pracy dla dorosłych i młodzieży (niepewność dochodowa, słabą ochroną socjalną oraz brakiem bezpłatnej, wysokiej jakości edukacji publicznej i innych usług publicznych.
Źródło: EPRS