Bruksela, 15 czerwca 2020
Europoseł Jadwiga Wiśniewska wraz z grupą europosłów złożyła pytanie do Komisji Europejskiej ws. ednometriozy,
Jedna na dziesięć kobiet w wieku rozrodczym cierpi na endometriozę, bolesny stan macicy, który powoduje ból, a w niektórych przypadkach nawet niepełnosprawność lub bezpłodność.
Dokładne przyczyny endometriozy nie są do tej pory znane i jak dotąd nie znaleziono skutecznego leczenia. Ponadto ostateczna diagnoza wymaga chirurgii inwazyjnej.
Endometrioza ma ogromny wpływ społeczno-ekonomiczny na życie osobiste i rodzinne kobiety, ale także na jej pracę, ponieważ często musi brać urlop chorobowy, a także niewiele dostępnych obecnie terapii są drogie i długotrwałe.
W związku z rezolucją przyjętą przez Parlament Europejski w sprawie „promowania równości płci w zdrowiu psychicznym i badaniach klinicznych”, która konkretnie wymienia przypadek endometriozy jako przykład dyskryminacji w badaniach chorób kobiet i ich leczenia, a także znaczenie promując badania nad przyczynami, zapobieganiem i leczeniem endometriozy, Komisja może wyjaśnić:
- w jaki sposób planuje, w ramach programu zdrowia UE 2021-2027, promować badania nad endometriozą, oraz
- Czy zamierza promować wymianę danych klinicznych między państwami członkowskimi, poczynając od analizy danych według obszaru geograficznego, w celu ustalenia wspólnych strategii interwencji w przypadku choroby?