W dniach 2-4 września w Katowicach odbyła się kolejna edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego, największego spotkania gospodarczego Europy Centralnej. Wydarzenie to stało się szerokim i otwartym forum wymiany doświadczeń, opinii i wiedzy o polskiej i europejskiej gospodarce, o ekonomicznych, społecznych i technologicznych uwarunkowaniach jej rozwoju. Dyskusje te nabierają szczególnego charakteru zwłaszcza w tym roku, w którym rzeczywistość zmieniła się radykalnie, błyskawicznie, niezależnie od czyjejkolwiek woli, w związku z pandemią COVID-19.
Tak jak co roku, w Kongresie uczestniczyła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która była prelegentką w panelu „Energetyka, klimat, transformacja”. W ramach dyskusji paneliści zastanawiali się, w jaki sposób będzie kształtował się polski miks energetyczny w najbliższych kilkudziesięciu latach, jaki udział będą miały OZE i wykorzystanie nowoczesnych paliw m.in. wodoru, a także czy zakreślony przez Komisję Europejską cel osiągnięcia do 2050 roku neutralności klimatycznej jest celem realnym.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która od dwóch kadencji w PE pracuje w Komisji ENVI, podkreślała, że dążenie do neutralności klimatycznej powinno być przeprowadzone w sposób zrównoważony i przede wszystkim sprawiedliwy, uwzględniając lokalne warunki gospodarcze i społeczne. Wskazywała, że pomijanie społecznego aspektu transformacji jest nieodpowiedzialne, bowiem realizacja unijnej polityki klimatycznej nie może zostawiać nikogo w tyle. W dyskusji Europoseł Jadwiga Wiśniewska zwracała także uwagę, że w przypadku Polski koszty transformacji energetycznej będą wysokie, gdyż nasz miks jest najbardziej obciążony przez węgiel spośród wszystkich państw UE, dlatego transformacja powinna przebiegać w rozsądnym tempie.