Europoseł wraz z innymi deputowanymi grupy EKR podkreśliła, ze rozporządzenie EU Talent Pool (Europejska Pula Talentów), prezentowane przez KE jako rozwiązanie niedoboru wysoko wyspecjalizowanych pracowników na rynku, jest w rzeczywistości centralizowanym, narzędziem masowej migracji, który podważa suwerenność narodową, obciąża systemy opieki społecznej i podsyca niepewność wśród pracodawców i pracowników.
- Nieograniczona migracja niewykwalifikowanych pracowników - pomimo swojej nazwy, pula talentów nie ogranicza się do wykwalifikowanych pracowników ani sektorów deficytowych. Artykuł 5a potwierdza, że dotyczy ona „wszystkich poziomów kwalifikacji, umiejętności i kompetencji”. Każde stanowisko w dowolnej dziedzinie może zostać obsadzone — niezależnie od rzeczywistego zapotrzebowania na siłę roboczą. Program ten przyspiesza również procedury imigracyjne , ułatwiając obywatelom państw trzecich uzyskanie wiz UE i zezwoleń na pobyt przy minimalnych barierach.
- Migracja z regionów wysokiego ryzyka - rozporzadzenie obejmuje przyjmowanie do UE obywateli krajów takich jak Maroko, Tunezja, Egipt, Nigeria, Senegal i Pakistan — a pózniej takze z Azji i Ameryki Łacińskiej. Regiony te są powiązane z niskimi wynikami integracji i wysokimi wskaźnikami odrzucenia wniosków o azyl.
- Wpływ na wszystkie państwa - mimo że migranci wpuszczeni do jednego państwa członkowskiego są określani jako „dobrowolni”, uzyskują oni dostęp do strefy Schengen, co ma bezpośrednie konsekwencje dla każdego państwa w strefie, w tym dla tych, które z niej zrezygnują.
- Stała migracja poprzez łączenie rodzin - mimo że migranci określani są jako „tymczasowi”, będą oni uprawnieni do łączenia rodzin na mocy prawa UE — zmieniając krótkoterminowe pobyty w stałe, wielopokoleniowe osiedlenie.