UE zmaga się z problemem używania przez wrogie kraje masowej migracji w celu osłabiania bezpieczeństwa państw członkowskich. Szczególnie dotknięta jest Polska, która chroni granice i bezpieczeństwo Europy na granicy polsko-białoruskiej.
Mimo to, Komisja Europejska nie reaguje na apele państw członkowskich o wsparcie finansowania infrastruktury mającej na celu fizyczną ochronę granic. Europoseł Jadwiga Wisniewska, wraz z innymi posłami EKR skierowała w tej sprawie pytania do KE.
W lutym 2023 r. Rada Europejska zaapelowała do Komisji o „natychmiastowe zmobilizowanie znacznych funduszy i środków UE”, aby pomóc krajom wzmocnić ich „zdolności i infrastrukturę ochrony granic”. Większość państw członkowskich wezwała przewodniczącą von der Leyen do zapewnienia finansowania UE na fizyczne struktury ochrony granic, takie jak mury i ogrodzenia. Prośba ta została powtórzona przez posłów do PE.
Mimo to, przewodnicząca von der Leyen nadal nie odpowiedziała ani nie złożyła żadnego publicznego oświadczenia, w tej sprawie.
Europoseł Jadwiga Wisniewska, wraz z innymi posłami grupy EKR złożyła interpelacje w tej sprawie, podkreślające, że UE powinna niezwłocznie umożliwić finansowanie utrzymania i wzmocnienia istniejących barier na granicach zewnętrznych oraz budowy nowych barier na granicach zewnętrznych na lądzie i na morzu.
Posłowie pytają, dlaczego KE nie podjęła działań mających na celu finansowanie przez UE fizycznych barier granicznych, biorąc pod uwagę trwające wrogie działania na wschodniej granicy i fakt, że państwa członkowskie podjęły się budowy barier granicznych w celu przeciwdziałania instrumentalizacji migracji.
Posłowie domagają się również jednoznacznej odpowiedzi, czy Komisja zmieni podejście i wesprze finansowo projekty barier granicznych państw członkowskich za pośrednictwem budżetu UE.