Denis Mukwege został laureatem tegorocznej Nagrody im. Sacharowa na rzecz wolności myśli. Decyzję podjął we wtorek, 21 października przewodniczący Parlamentu Europejskiego Martin Schulz i liderzy grup politycznych. Lekarz odbierze wyróżnienie podczas uroczystej ceremonii 26 listopada w Strasburgu.
W wielu konfliktach zbrojnych, gwałt jest wykorzystywany jako broń. 59-letni ginekolog Denis Mukwege zdecydował się twardo sprzeciwić przemocy wobec kobiet. By móc pomagać ofiarom, założył Szpital Panzi w Bukavu w 1998 r., gdy Demokratyczną Republikę Konga ogarnęła krwawa wojna i gdzie do dziś leczy swoje pacjentki. Mimo, że konflikt w kraju został oficjalnie zażegnany, uzbrojone grupy wciąż prowadzą działania zbrojne we wschodniej części kraju, napadając ludność cywilną i dopuszczając się gwałtów. Mimo częstych delegacji zagranicznych, podczas których Mukwege walczy o prawa kobiet na całym świecie, lekarz każdego tygodnia przyjmuje pacjentki, przeprowadzając przynajmniej dwie operacje w tygodniu.
Parlamentarna Nagroda im. Sacharowa na rzecz wolności myśli przyznawana jest każdego roku od 26 lat. Otrzymują ją osoby i organizacje, które bronią praw człowieka i przeciwstawiają się represjom. Walka z naruszeniami praw człowieka to jeden z priorytetów Parlamentu Europejskiego, niezależnie od tego, gdzie do nich dochodzi. Parlamentarzyści upubliczniają wszelkie przypadki ucisku obywateli na całym świecie, pomagają w monitorowaniu wyborów, dbają o poszanowanie praw człowieka w zapisach umów handlowych oraz przyznają coroczną Nagrodę im. Sacharowa na rzecz wolności myśli.