Bruksela, 19 października 2020r.
Dziś w Parlamencie Europejskim w Brukseli rozpoczyna się druga, październikowa sesja plenarna.
Do głównych punktów debat należą:
- Usługi cyfrowe i sztuczna inteligencja. Parlament przedstawi swoje wymogi dotyczące regulacji platform i rynków internetowych. Europosłowie zaproponują też przepisy dotyczące sztucznej inteligencji, które powinny promować innowacje przy zachowaniu wysokich standardów etycznych. UE powinna dążyć do tworzenia rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję, w których centrum stoi człowiek. Ludzka godność to kluczowa meta-wartość, na której osadzona powinna być polityka sztucznej inteligencji.
- Wspólna Polityka Rolna. Komisja Europejska przedstawiła pakiet 3 rozporządzeń ustanawiających ramy prawne reformy wspólnej polityki rolnej na lata 2021-2027: a) rozporządzenie w sprawie strategicznego planu WPR b) rozporządzenie w sprawie finansowania, zarządzania i monitorowania (FMM) oraz c) rozporządzenie w sprawie wspólnej organizacji rynku (CMO). Pakiet trzech rozporządzeń, zawiera zestaw kontrowersyjnych przepisów dotyczących zmian klimatu, jak również nową, ambitną "zieloną" agendę UE. Kwestia ta jest szczególnie delikatna dla państw członkowskich z Europy Środkowej i Wschodniej, dla których nowe wymogi środowiskowe mogą stanowić nieproporcjonalne obciążenie.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska złożyła 3 poprawki plenarne, które mają na celu pozwolić państwom członkowskim na przyznanie wsparcia dochodów związanego z wielkością produkcji tym sektorom i rodzajom produkcji, które uznają one za mające strategiczne znaczenie społeczne, gospodarcze lub środowiskowe
- Komisja Europejska przedstawi plan prac na 2021 r.. Z powodu pandemii Covid-19 KE skoncentrowała się na nieplanowanych wcześniej działaniach antykryzysowych. Zaktualizowany dokument został opublikowany 27 maja br. Wśród zaplanowanych inicjatyw wiodące będą: zielona (m.in. rewizja celów redukcyjnych do 2030 r.) i cyfrowa transformacja. Wpływ na program prac KE będzie miał również opublikowany 9 września br. pierwszy raport prognostyczny (Strategic Foresight Report), identyfikujący mega-trendy, mające wpływ na funkcjonowanie europejskich społeczeństw i gospodarek
-Przegląd stosunków z Białorusią. W reakcji na fałszerstwa wyborcze oraz łamanie praw człowieka na Białorusi, UE oraz USA, UK, CA nałożyły sankcje na członków reżimu.
- Koronawiurs: unijne środki mające łagodzić społeczne i gospodarcze skutki kryzysu wywołanego COVID-19. Bezprecedensowa skala kryzysu gospodarczego wymaga od UE adekwatnych działań w odpowiedniej skali. W reakcji na nadzwyczajną sytuację wywołaną pandemią Covid-19 oraz w odpowiedzi na postulaty Państw Członkowskich, KE zrewidowała pierwotną propozycję ws. wieloletniego budżetu UE i 27.05.br. zaproponowała nowy pakiet obejmujący: WRF 2021-2027, Europejski Instrument na rzecz Odbudowy (EIO) oraz zmianę decyzji o zasobach własnych (podniesienie limitów płatności umożliwiające sfinansowanie EIO).
Na bazie konkluzji RE z 17-21.07, Polska ma szansę otrzymać z budżetu UE (zarówno w WRF jak i finansowanych z EIO) łącznie ok. 124,5 mld EUR, w tym: ok. 95,6 mld EUR z WRF 2021-2027 oraz ok. 28,9 mld EUR z programów finansowanych przez EIO. Dodatkowo Polska będzie mogła skorzystać z pożyczek na finansowanie inwestycji i reform w wysokości do ok. 34,2 mld EUR.
- Wylesianie. Unia Europejska notuje nieobniżające się tempo wylesiania w ciągu ostatnich trzech dziesięcioleci: od 1990 r. ubyło 1,3 mln km² lasów, co stanowi obszar większy niż Republika Południowej Afryki. Odwrócenie procesu wylesiania ma kluczowe znaczenie dla ochrony różnorodności biologicznej, tworzenia pochłaniaczy dwutlenku węgla i trwałego wspierania społeczności lokalnych.
- Nagroda im. Sacharowa. Przywódcy polityczni Parlamentu - Przewodniczący PE i przewodniczący grup politycznych - wybiorą w czwartek zwycięzcę Nagrody im. Sacharowa za wolność myśli 2020 spośród trzech finalistów: demokratycznej opozycji na Białorusi, obrońców środowiska z Hondurasu i Arcybiskupa Mosulu.