W maju 2017 r. podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Maroš Šefčovič zapowiedział powstanie platformy wsparcia regionów górniczych. Jest to sztandarowy projekt KE, który ma nie tylko wymiar gospodarczy, ale również polityczny i społeczny.
Projekt jest niezwykle ważny dla regionów górniczych w Europie, w szczególności dla Śląska, poprzez podjęcie transformacji ww. regionów pod względem ekonomicznym, technologicznym oraz społecznym. Wpisuje się także w proponowany przez Parlament Eurpejski, w kontekście reformy ETS, fundusz sprawiedliwej transformacji.
Ponadto, w grudniu 2018 r. w Katowicach odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24), w trakcie której przewidziane jest przeprowadzenie dialogu politycznego w ramach platformy wsparcia regionów górniczych.
W związku z tym:
1) Jakie dalsze działania i inicjatywy planuje podjąć w 2018 r. Komisja Europejska w odniesieniu do platformy wsparcia regionów górniczych?