Bruksela, 25 kwietnia 2023r.
W Parlamencie Europejskim trwają prace nad rozporządzeniem ws. ochrony dzieci przed niegodziwym traktowaniem w celach seksualnych w Internecie. Z tej okazji Interpol, Międzynarodowa Organizacja Policji, zorganizował spotkanie, aby przybliżyć i opowiedzieć o swoich działaniach w tym zakresie.
Globalny zasięg i anonimowość Internetu znacznie ułatwiły możliwości rozprzestrzeniania materiałów przedstawiających seksualne wykorzystywanie dzieci oraz dostęp do nich. Przestępcy mogą produkować, wymieniać, a nawet reżyserować wideo na żywo przedstawiające wykorzystywanie dzieci – nawet niemowląt. Mogą również wchodzić w bezpośredni kontakt z dziećmi za pośrednictwem sieci społecznościowych i funkcji czatu w grach lub aplikacjach.
Priorytetem jednostki Interpolu ds. przestępstw przeciwko dzieciom jest:
• identyfikować i ratować młode ofiary wykorzystywania seksualnego;
• blokować dostęp do materiałów związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci;
• uniemożliwić przestępcom seksualnym podróżowanie za granicę w celu wykorzystywania dzieci lub ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości.
Główna działalność polega na pomocy policji w identyfikacji ofiar wykorzystywania seksualnego dzieci, analizując zdjęcia i filmy znalezione w Internecie lub na skonfiskowanych urządzeniach.
Międzynarodowa baza danych Interpolu (ICSE) pomaga śledczym nawiązywać kontakty między ofiarami, oprawcami i miejscami. Baza danych zawiera ponad 4,3 miliona zdjęć i filmów i pomogła zidentyfikować ponad 32 000 ofiar na całym świecie.
Do bazy danych ICSE podłączonych jest 68 krajów członkowskich. Ale Interpol zachęca do większego udziału Państw Członkowskich w tej bazie, ponieważ szerszy udział doprowadzi do większej liczby identyfikacji ofiar poprzez łączenie równoległych dochodzeń i unikanie powielania wysiłków w badaniu materiałów związanych z już rozwiązanymi sprawami.
Działalność Interpolu oparta jest na międzynarodowej współpracy. Niestety, podczas gdy w niektórych krajach istnieją jednostki ścigania zajmujące się ochroną dzieci i ofiar, w wielu brakuje wyspecjalizowanego personelu, umiejętności i zasobów potrzebnych do skutecznego prowadzenia dochodzeń – zwłaszcza tych, które dotyczą elementów cyfrowych – identyfikacji ofiar i ochrony dzieci