KOMUNIKAT PRASOWY
Bruksela, 25 czerwca 2020
Podczas obrad Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM) miała miejsce dyskusja na temat praworządności w Polsce. Głos w debacie zabrała eurodeputowana PiS Jadwiga Wiśniewska.
Jadwiga Wiśniewska zwróciła uwagę, że w czasie pandemii, wielkiego kryzysu zdrowotnego, Komisja FEMM zamiast zajmować się sprawami wynikającymi z trudnej sytuacji epidemiologicznej debatuje nad rzekomo łamanymi prawami kobiet w Polsce. „Niestety obrady te pokazują, że Komisja FEMM staje się narzędziem w kampanii prezydenckiej” - stwierdziła.
Eurodeputowana wskazała na pozytywne zmiany w kwestii równouprawnienia w Polsce. „Wczoraj ogłoszony został projekt ustawy zmian w Kodeksie Pracy, który ma wzmocnić pozycję kobiet na rynku pracy i zrównać ich wynagrodzenia z wynagrodzeniami mężczyzn na tych samych stanowiskach” - powiedziała polska polityk i dodała, że korekta ta wpisuje niższe place kobiet jako formę mobbingu. Kolejną ważną dla kobiet zmianą było przyjęcie ustawy antyprzemocowej, której celem jest natychmiastowe izolowanie ofiar od sprawców przemocy. „Nowe prawo pozwala policji, podczas interwencji związanej z przemocą domową, nakazać sprawcy przemocy natychmiastowe opuszczenie mieszkania".
Europosłanka odniosła się też do rzekomych stref wolnych od LGBT w Polsce. Jak stwierdziła, są one prowokacjami czynionymi przez osoby, które chcą wywołać awanturę. „Nigdy w Polsce władze lokalne nie zamieszczały takich tablic” - stanowczo podkreśliła Jadwiga Wiśniewska.
Według eurodeputowanej, krytyka w projekcie opinii Komisji FEMM dwóch projektów obywatelskich - „Zatrzymaj aborcję” i „Stop pedofilii” - uderza w funkcjonujące mechanizmy demokratyczne. „Obywatelska inicjatywa ustawodawcza musi być poparta przez co najmniej 100 000 polskich obywateli. Dlatego w dobrze funkcjonującej demokracji zgłoszone projekty muszą być wzięte pod rozwagę. To dialog władzy ustawczej ze społeczeństwem” - punktowała.
Polska polityk poruszyła kwestie zastrzeżeń dotyczących edukacji seksualnej w Polsce. „Od 21 lat realizowany jest przedmiot "Wychowanie do życia w rodzinie" (WdŻ), który seksualność ujmuje w sposób integralny, czyli uwzględniający zarówno sferę biologiczną, jak i psychiczną, emocjonalną, społeczną i duchową czyli opartą na wartościach” - powiedziała. Jak mówiła, takie ujęcie daje szansę na właściwy i pełny rozwój młodego człowieka.
„Chciałabym prosić, abyście Państwo nie opierali swoich opinii na przedrukach z lewicowo-liberalnych gazet, gdyż nie mają one nic wspólnego z rzeczywistością w naszym kraju” - podsumowała Jadwiga Wiśniewska.