Jadwiga Wiśniewska, skierowała do Komisji Europejskiej pytanie w sprawie opublikowanego przez nią projektu dyrektywy w sprawie równowagi miedzy życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.
Dokument proponuje wprowadzenie w całej UE urlopu rodzicielskiego, w ramach którego 4 miesiące urlopu nie będą podlegały przeniesieniu na drugiego rodzica dziecka (art. 5 ust. 2 projektu). Równocześnie projekt zakłada, że państwom członkowskim przysługuje prawo wprowadzenia rozwiązań dla pracowników, które byłyby korzystniejsze od standardu określonego w dyrektywie z zastrzeżeniem, że zmiany nie mogą obejmować prawa do indywidualnego, co najmniej 4 miesięcznego, urlopu rodzicielskiego (art. 16 projektu).
Zdaniem eurodeputowanej, jest to naruszenie art. 5 ust. 3 i 4 TUE, a mianowicie zasady pomocniczości i proporcjonalności, podstawowych zasad tworzenia prawa Unii Europejskiej.
"Na jakiej podstawie Komisja Europejska uznała, że narzucanie ograniczeń na europejskie rodziny w sposobie podziału urlopu rodzicielskiego między rodzicami jest korzystniejsze, niż ich indywidulna ocena oparta o sytuację rodzinną?" – pytała europosłanka.