13 grudnia 2017 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się konferencja dotycząca Jugendamtów i ingerencji organów administracji w sprawy rodzinne obywateli. Wydarzeniu towarzyszył pokaz sztuki pt. „Traktat o miłości” autorstwa Marka Kochana. W spotkaniu, którego organizatorem był profesor Zdzisław Krasnodębski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, udział wzięli również prawnik Stefan Hambura - reprezentujący Polaków przed niemieckimi sądami, Wojciech Pomorski - prezes Polskiego Stowarzyszenia Rodzice Przeciw Dyskryminacji Dzieci w Niemczech oraz politolog Wojciech Wilczek.
Celem konferencji było pokazanie sposobów funkcjonowania niemieckich urzędów do spraw dzieci i młodzieży tzw. Jugendamtów i pojawiających się nieprawidłowości w ich działaniu. Często prowadzą one do odbierania potomstwa biologicznym rodzicom przez organy administracji z nieuzasadnionych powodów. Liczba spraw związanych z dziećmi stale rośnie np. w 2016 r. w Niemczech przeprowadzono ponad 136 tys. postepowań, z czego w 22 tys. przypadków stwierdzono naruszenie dobra dziecka. To wzrost o 3% w stosunku do poprzedniego roku. Eksperci podkreślali, że jest to problem ogólnoeuropejski i dotyczy on nie tylko Polaków w Niemczech, ale również innych narodowości w wielu krajach Europy. Ofiarami działań urzędów padają najczęściej osoby, które nie mogą się skutecznie bronić, ponieważ np. nie znają języka danego kraju lub nie są w stanie zapłacić za adwokata.
„Traktat o miłości” opowiada o mechanizmach działania Jugendamtów i ich ingerencji w życie rodzinne. Opowiadając o kulisach powstania sztuki Marek Kochan zaznaczył, że jest ona wytworem jego wyobraźni, ale została oparta na prawdziwych historiach ludzi, którzy zetknęli się z niemieckim aparatem administracji. Autor podkreślił, że zależy mu na tym, aby problem odbierania dzieci rodzicom przez państwo stał się przedmiotem ogólnoeuropejski debaty publicznej, która umożliwi zmiany prawne i pomoże zlikwidować wady obecnego systemu.