Komisja Parlamentu Europejskiego ds. Praw Kobiet i Równouprawnienia FEMM zorganizowała 3 marca w Brukseli międzyparlamentarne spotkanie poświęcone sytuacji kobiet w europejskich obozach dla uchodźców. W wydarzeniu wzięli udział europosłowie, przedstawiciele parlamentów państw członkowskich, państw kandydujących do UE oraz Norwegii, a także przedstawiciele Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Europejskiego Instytutu ds. Równości Kobiet i Mężczyzn oraz Komisji Europejskiej.
Uczestnicy koncentrowali się na rosnącej skali migracji wśród kobiet i dziewcząt oraz ich trudnej sytuacji. Eurostat wskazuje, że w 2015 r. w całej Unii Europejskiej złożono 1.275.935 wniosków o azyl, z czego 28% złożyły kobiety. Blisko 1/3 z nich stanowiły dziewczynki mające poniżej 14 lat. Równocześnie, zgodnie z najnowszymi danymi UNHCR (Urzędu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców), w styczniu 2016 r. kobiety i dzieci stanowiły 55% osób, które dotarły do Europy przez Grecję, podczas gdy pół roku wcześniej było to tylko 27%. W szczególnie niebezpiecznej sytuacji znajdują się kobiety i matki wyruszające do Europy samotnie, będące w ciąży lub karmiące piersią, dzieci przebywające bez opieki, a także dziewczynki wydane za mąż, które często same mają już dzieci. Powszechne jest wykorzystywanie seksualne tych osób w zamian za pomoc w uzyskaniu paszportu lub przekroczeniu granicy. Do równie przerażających sytuacji dochodzi w ośrodkach dla uchodźców, gdzie kobiety często padają ofiarami gwałtów, których sprawcami bywają także strażnicy. Doniesienia o przestępstwach są często ignorowane, a kolejnym tragediom sprzyja przepełnienie ośrodków oraz zły stan ich wyposażenia - budynki są pozbawione oddzielnych łazienek i zamykanych sypialni dla kobiet. Sytuację pogarsza brak pracowników oraz tłumaczy, zwłaszcza będących kobietami, do których ofiary miałyby większe zaufanie.
W ramach konferencji odbyły się trzy równolegle prowadzone warsztaty tematyczne: w sprawie przemocy wobec kobiet będących uchodźcami i ubiegających się o azyl, oferowanej takim osobom opieki medycznej, a także ich późniejszej integracji społecznej. Międzyparlamentarne spotkanie zakończyły wystąpienia deputowanych, w których często zarzucali oni organizatorom, że w spotkaniu nie wzięły udziału same ofiary. Głos zabrała również europoseł Mary Honeyball będąca autorką sprawozdania komisji FEMM w sprawie "sytuacji uchodźczyń i kobiet ubiegających się o azyl w UE". Niestety, zawiera ono szereg postulatów, które zamiast odnosić się do problemów kobiet, promują prawa środowisk LGBTI czy powszechny dostęp do aborcji. Dokument zostanie poddany pod głosowanie 8 marca, na najbliższej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Jeśli zostanie przyjęty w obecnym kształcie, po raz kolejny pokaże to, że prawdziwe ludzkie tragedie są jedynie pretekstem do forsowania ideologicznych postulatów.