12 grudnia 2017 roku, Vytenis Andriukaitis (unijny komisarz ds. Zdrowia i bezpieczeństwa żywności), zwrócił się do Intergrupy ds. Opieki nad zwierzętami o aktualny stan prac i najnowsze osiągnięcia w zakresie dobrostanu zwierząt. Po jego wystąpieniu odbyła się ożywiona debata z udziałem posłów do PE.
Sirpa Pietikäinen, posłanka do PE (PPE, FI), przewodnicząca Intergrupy, pogratulowała komisarzowi sfinalizowania strategii na rzecz dobrostanu zwierząt na lata 2012-2015 i wezwała go do wprowadzenia nowej strategii UE na nadchodzące lata. Komisarz Andriukaitis podkreślił jednak, że zasoby kadrowe w DG SANTE są bardzo ograniczone, a zatem także możliwość poprawy działań są znacząco utrudnione.
Pavel Poc (S&D, CZ), honorowy przewodniczący Intergrupy, zadał pytanie dotyczące transportu żywych zwierząt i rezolucji PE z 2012 r. w sprawie ochrony zwierząt podczas transportu, zalecając 8-godzinny limit przejazdu.
Jan Huitema zwrócił się również do komisarza Andriukaitisa o to, w jaki sposób
europejska deklaracja w sprawie alternatyw dla kastracji chirurgicznej będzie kontynuowana, ponieważ ustalony termin 1 stycznia 2018 r. nie zostanie dotrzymany, a postępów w tej sprawie nadal brakuje. Komisarz w tym przypadku odpowiedział, że temat ten powinien zostać włączony do zakresu uprawnień nowej podgrupy ds. Dobrostanu trzody chlewnej. Ponadto w przyszłym roku rozpocznie się projekt pilotażowy dotyczący promocji alternatyw dla kastracji prosiąt.
John Flack (ECR, UK) zapytał komisarza, czy zamierza wprowadzić specjalne przepisy dotyczące dobrostanu ryb, zgodnie ze sprawozdaniem Komisji Europejskiej w sprawie transportu i uboju ryb. Komisarz odpowiedział jednak, że w oparciu o raporty uważają, że sytuacja nie jest dramatyczna, a następnie nie widzą potrzeby wprowadzenia nowych przepisów dotyczących ryb.
Stefan Eck (GUE / NGL, DE), wiceprzewodniczący Intergrupy, podkreślił znaczenie wprowadzenia wyższych wytycznych w zakresie dobrostanu kurcząt brojlerów oraz wniosek legislacyjny w sprawie minimalnych standardów ochrony królików hodowlanych. Ponadto podkreślił, że to dzięki jego wysiłkom hodowla królików spadła w kilku krajach. Komisarz pochwalił pracę Stefana Ecka i wskazał, że powróci do tej kwestii w 2018 roku.