Bruksela, 12 październik 2021r.
Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia (FEMM), została przyjęta opinia autorstwa eurodeputowanej PiS Jadwigi Wiśniewskiej na temat jednolitego rynku usług cyfrowych (aktu o usługach cyfrowych).
Jadwiga Wiśniewska uważa, że wniosek KE nie uwzględnia szczególnej wrażliwości kobiet i dziewcząt. Dlatego w opinii wyrażono szerokie poparcie w celu lepszej ochrony dzieci, wzmocnienia pozycji użytkowników wobec platform cyfrowych, zwalczania przemocy i szkodliwych treści, przyjęcia kodeksów postępowania oraz wzmocnienia odpowiedzialności platform internetowych i zaangażowania organów krajowych. Sprawozdawczyni Jadwiga Wiśniewska pokreśliła, że wszystko co jest nielegalne offline nie może być tolerowane online.
"Internet staje się coraz ważniejszym elementem naszego codziennego życia. Pomaga nam na wiele sposobów, ale także otwiera nowe możliwości nadużyć wobec użytkowników, zarówno przez innych użytkowników, jak i przez platformy internetowe" – mówiła Wiśniewska. Jak zauważyła polska polityk, pandemia COVID-19 tylko pogłębiła oba trendy, pozytywny, polegający na wykorzystywaniu środowiska internetowego do ułatwiania pracy i codziennego życia, oraz negatywny, polegający na zwiększaniu przemocy w sieci i wykorzystywaniu Internetu do popełniania poważnych przestępstw, takich jak handel ludźmi lub wykorzystywanie nieletnich. „Wg Europolu platformy cyfrowe ułatwiają handel ludźmi, bo handlarze ludźmi przenieśli swoją działalność do sieci wykorzystując ją m.in. do rekrutacji, wykorzystywania i kontrolowania ofiar, docierania do klientów czy ukrywania dochodów z przestępstw”- mówiła Wiśniewska.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska stwierdziła, że to kobiety są szczególnie narażone na negatywne tendencje związane z użytkowaniem Internetu i często są zniechęcane do pełnego korzystania z rozwiązań cyfrowych, co dotyczy zwłaszcza kobiet w polityce i innych bardzo widocznych zawodach. "Przemoc w sieci pojawia się pod różnymi postaciami min.: mowy nienawiści, nękania, uwodzenia nieletnich, cyber stalkingu czy udostępniania prywatnych zdjęć bez zgody. Zjawiska te mają szczególne znaczenie dla kobiet, które częściej niż mężczyźni padają ofiarami prześladowania w Internecie (ma to szczególnie duże znaczenie dla kobiet znanych publicznie ze swojej roli w polityce lub mediach)" - podkreśliła europosłanka i wskazała, aby w przypadku bardzo dużych platform były one zobowiązane do regularnego przeglądu algorytmów w celu zminimalizowania negatywnych skutków dla użytkowników.
“Bardzo duże platformy internetowe, jak np. Facebook czy Instagram, mają duży wpływ na użytkowników oraz szereg możliwości reagowania, dlatego uważam, że możemy od nich więcej wymagać” - stwierdziła. „Ramy prawne w takich sprawach powinny zobowiązywać wszystkich operatorów usług internetowych do przeciwdziałania, zwalczania i usuwania takich treści”- podkreśliła europoseł Wiśniewska.
"W Internecie najważniejszy jest użytkownik i ochrona jego praw, dlatego musimy dążyć do wzmocnienia jego pozycji względem dużych platform internetowych" – podsumowała Wiśniewska.