Podczas spotkania ostatni przewodniczący Intergrupy ds. Dobrostanu zwierząt Janusz Wojciechowski, a obecnie członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO), mówił o zbliżającej się pierwszej szerokiej kontroli ETO UE w zakresie dobrostanu zwierząt.
Pan Wojciechowski mówił: "w czasie mojego ostatniego spotkania, jako przewodniczącego tej Intergrupy, w maju 2016, jako pierwszy zgłosiłem pomysł audytu ETO w sprawie dobrostanu zwierząt. Mam przyjemność poinformować, że moja propozycja została przyjęta. W czerwcu 2017 roku, startujemy z pierwszym w historii audytem w tym temacie".
Głównym celem spotkania było zebranie sugestii dotyczących przygotowania programu kontroli. Janusz Wojciechowski powiedział, że w tej chwili ETO ma ogólną wizję, którą można streścić w trzech punktach:
1. Kontrola powinna dotyczyć planów wykonawczych zawartych w strategii UE na rzecz dobrostanu zwierząt na lata 2012-2015. Generalnie, należy sprawdzić realizację wszystkich legislacji związanych z dobrostanem zwierząt.Tkontrola nie powinna skupiać się tylko na poziomie wdrażania legislacji w państwach członkowskich, ale również na obowiązkach Komisji Europejskiej monitorowania wdrażanych praw Unijnych.
2. Drugi obszar podlegać będzie na audycie systemów kontroli przez państwa członkowskie i przez Komisję Europejską. Audyt powinien zajrzeć do działań krajowych instytucji kontrolnych, takich jak inspekcje weterynaryjne i inne właściwe organy i sprawdzić, czy kontrole te są wystarczające.
3. Trzeci obszar badania powinien skupić się na wydatkowaniu środków UE w zakresie dobrostanu zwierząt w celu identyfikacji efektywnego wykorzystania tych środków.
Jacqueline Foster (ECR, UK) mówiła o braku empatii wielu właścicieli rzeźni we wszystkich państwach członkowskich oraz niewystarczającym stopniu egzekwowania prawodawstwa UE. Poinformowała o wzroście uboju halal i nieuzasadnionym wprowadzaniu mięsa halal do konsumpcji podkreślając ogólne niezadowolenie publiczne związane z tym tematem.
Karin Kadenbach (S & D, AT) wyrazila nadzieję, że wraz z wprowadzeniem nowego rozporządzenia, kontrole urzędowe mogą osiągnąć lepsze wyniki. Zasugerowała analizy, o ile wzrosną zyski właścicieli rzeźni ignorujących obowiązujące wymagania w zakresie dobrostanu zwierząt.
Stuart Agnew (EFD², UK) zaleca audyt kontroli dotyczących transportu żywego bydła, jak również audyt wydatków UE na byki wykorzystywane w walkach.
Zbigniew Kuźmiuk (ECR, PL) pytał, czy przywóz żywych zwierząt i produktów z krajów trzecich mógłby być również przedmiotem audytu.
Stefan Eck (GUE / NGL, DE) ubolewał, że zdaniem Komisji Europejskiej żadna nowa ustawa związana z dobrostanem zwierząt nie zostnie opracowana w najblizszym czasie. Powitał entuzjastycznie audyt, gdyż może przyczynić się do większej czujności i skuteczności Komisji Europejskej we wdrażaniu i egzekwowaniu przepisów unijnych wsród państw członkowskich.
Isabella De Monte (S & D, IT) mówiła o nadużywaniu antybiotyków w intensywnej hodowli zwierząt i oczywistych zagrożeniach związanych z odpornością. To mogłoby być również przedmiotem audytu dobrostanu zwierząt.
Pascal Durand (Greens / EFA, FR) wskazał na brak przejrzystości w sprawie klonowania zwierząt w celu produkowania i sprzedaży żywności.