W sobotę, 7 września, w Lublinie odbyła się Konwencja Programowa Prawa i Sprawiedliwości, w której wzięli udział Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wraz ministrami, Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, europosłowie, parlamentarzyści, samorządowcy, członkowie i sympatycy partii. Na Konwencji zaprezentowano główne założenia programu Prawa i Sprawiedliwości, który powstawał podczas spotkań z mieszkańcami każdego regionu Polski, a także podczas kilkudniowych ożywionych dyskusji w gronie ekspertów, naukowców i polityków, które odbyły się w Katowicach.
Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński mocno zaakcentował, że program wyborczy opiera się na tradycyjnych wartościach, które są filarem polityki partii:
Mamy swój system wartości i on się nie zmienia, ale zmieniają się okoliczności. Nasz program jest skoncentrowany wokół przyrodzonej godności człowieka i jego życia. Fundamentalną wartością jest rodzina. Dla ciągłości pokoleń, dla trwałości większych wspólnot.
Prezes Jarosław Kaczyński przypomniał także, że poprzednia koalicja rządząca nie kierowała się w swoich działaniach dobrem Polaków:
Tamtemu systemowi towarzyszył szereg gigantycznych afer. Tamta władza była zaprzeczeniem władzy pro publico bono, my jesteśmy realizatorami tej zasady. Naszym celem jest budowa polskiej wersji państwa dobrobytu.
Prezes PiS zapowiedział, że minimalna pensja na koniec 2020 roku będzie wynosiła 3 tys. zł, a na koniec 2023 r. 4 tys. zł. Ponadto ogromna większość emerytów otrzyma w 2021 r. dwie „trzynastki”. Rolnicy otrzymają pełne dopłaty do hektara na pełnym europejskim poziomie. Propozycje te okrzyknięto „hattrickiem” Kaczyńskiego.
Głos zabrała także była Premier, a obecna Europoseł Beata Szydło, która scharakteryzowała kolejne punkty programu:
W naszym planie zapisaliśmy, że do 2024 r. nakłady na służbę zdrowia będą wynosiły 6 proc. PKB. Uruchomimy system stypendialny dla młodych ludzi, którzy zechcą studiować zawody medyczne. Pojawi się nowy zawód asystenta medycznego, by odciążyć od zadań biurokratycznych lekarzy i pielęgniarki. Chcemy przede wszystkim wspierać rodzinne gospodarstwa. Wyrównamy szanse dla ludzi mieszkających na wsi; połączenia autobusowe, kolejowe, dobra szkoła, ośrodek opieki zdrowotnej, komisariaty. To wszystko będzie na polskiej wsi.
Na zakończenie Konwencji głos zabrał Premier Mateusz Morawiecki, który przedstawił wizję rozwoju Polski w najbliższych, kluczowych latach:
Przystępujemy do kolejnej fazy naprawy państwa. Chcemy Polski nowoczesnej; rozwój będzie oparty o wiele nowych projektów. Ale będzie oparty o naszą przepiękną kulturę, tradycję i wiarę. Tylko na takim fundamencie możemy budować nowoczesną Polskę. Ona opiera się o poważny program.
Premier wskazał także, że w ramach przygotowanej oferty programowej znajduje się również szereg programów modernizacyjnych:
Tworzymy fundusz modernizacji placówek służby zdrowia, modernizacji szpitali. To fundusz na początek 2-miliardowy. Bardzo oczekiwany i potrzebny program. Stworzymy fundusz stu obwodnic. Bo to bardzo ważny program dla zapewnienia miejsc pracy i inwestowania. Będzie jeszcze więcej miejsc pracy. Stworzymy fundusz 2-miliardowy na inwestycje w szkołę. Szkoła musi być nowoczesna. Chcemy, żeby od strony sprzętu szkoła była jak najbardziej nowoczesna. Taki sam sprzęt na wsi jak w wielkich miastach. Kolejny punkt to „Kolej plus” i remonty dworców. Mamy w planach remonty kolejnych 150 dworców.
Zgodnie z zapowiedzią program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości będzie przedstawiany i konsultowany z wyborcami podczas konwencji regionalnych.