W niedzielę, 2 września, w Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości w związku ze zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Konwencję zainaugurowało wystąpienie Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który podkreślił, że zbliżające się miesiące będą czasem intensywnej pracy i oceny działań rządu i opozycji:
„Przed nami 21 szczególnych miesięcy, w trakcie których będziemy mieli cztery kampanie wyborcze. To będą także miesiące oceny polityki władzy i opozycji”.
W dalszej części swojego wystąpienia Prezes PiS podkreślał:
"Dotrzymujemy słowa. nie uchybiamy temu, co jest istotą demokracji, bo ona nie może polegać na manipulacji. (…) My nasze zapowiedzi realizujemy, a w każdym razie idziemy ku ich realizacji (…) Idziemy ku górze, ku lepszej Polsce, ku lepszemu losowi Polaków. Bardziej dostatniemu i - to bardzo ważne - godniejszemu, z większym wpływem na rzeczywistość, bezpieczniejszemu”.
Prezes Jarosław Kaczyński wskazał także, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie jedność polskiej prawicy:
„Wiemy, że można. Polska prawica wyciągnęła wnioski z historii. Polska prawica chce chcieć. Wie, że sukces, ten wyborczy i te najważniejszy w pracy dla obywateli, przychodzi gdy jest wytężona praca, konsolidacja, jedność, gdy jesteśmy razem, gdy razem działamy dla dobra publicznego”.
Potwierdzeniem wspomnianej jedności było podpisanie kolejnego zobowiązania koalicyjnego Zjednoczonej Prawicy przez liderów Prawa i Sprawiedliwości, Solidarnej Polski i Porozumienia.
O dotychczasowych wyzwaniach stojących przed rządem i sukcesach realizowanej polityki mówił także Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki:
„Mieliśmy kilka nierozwiązanych problemów, ale pokazujemy skuteczność. To był Izrael, problem z uchodźcami, czy straszenie nas deficytem. Dzisiaj po tych kilku miesiącach mogę powiedzieć: Izrael mówi o historii naszym językiem, UE przyjęła nasze rozwiązania. Jesteśmy dobrym gospodarzem tej ziemi! Możemy zmieniać RP jako dobra zmiana. Nie dzielimy Polski i Polaków. Chcemy łączyć i sklejać. Polska jest jedna. Serce rośnie jak patrzymy na to, co udało się nam zrobić przez te trzy lata”.
Premier Mateusz Morawiecki zaprezentował także 5 kluczowych propozycji rządu skierowanych do polskich samorządów:
- „Ciepły Dom” – program zakłada przeprowadzenie na szeroką skalę termodernizacji domów, co przełoży się na niższe koszty, czystsze powietrze i poprawienie zdrowia Polaków. Na program rząd planuje przeznaczyć 100 mld zł w ciągu 10 lat. Powstanie także system preferencji dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz domków jednorodzinnych, które segregują śmieci.
- „Dobra okolica” – rząd planuje wdrożyć specjalny program senioralny, który zakłada m.in. powstanie Domów Seniora w setkach miast i wsi w Polsce. Rząd planuje także wprowadzenie asystenta społecznego dla osób niepełnosprawnych.
- „Nowoczesna gmina” – w tych gminach, gdzie dzieci nie mają bezpiecznej drogi do szkoły rząd sfinansuje budowę chodników do szkół. Ponadto, w ciągu najbliższych lat 500 mln zł rząd przeznacz na budowę nowych tematycznych placów zabaw dla dzieci, nowych ośrodków sportowych, siłowni plenerowych, otwartych stref aktywności. Duże środki trafią także do gmin i powiatów, które będą chciały odbudować transport lokalny. Rozpocznie się także duży program modernizacji dworców lokalnych.
- „Internet Szybciej Więcej” – program zakłada doprowadzenie szybkiego internetu do każdej gminy, tak by dzieci z każdego regionu miały takie same możliwości dostępu do wiedzy i informacji. Do końca roku 2019 światłowodem internet zostanie doprowadzony do ponad 20 tys. szkół.
- „Mieszkasz-Decydujesz” – rząd stworzy nowe zachęty, takie jak zwiększenie dopłaty z budżetu państwa dla gmin, które będą zwiększać zakres budżetu obywatelskiego.
Premier podkreślił także, że Polska chce pozostać w Unii Europejskiej:
„Jesteśmy europejską partią, ale tę europejskość rozumiemy inaczej niż nasi konkurenci. Europejskość rozumiemy nie jako poklepywanie po plecach elit brukselskich, ale jako podnoszenie godności życia Polaków. I to właśnie robimy. Ten, kto straszy wyjściem z UE, szkodzi Polsce. (…) Chcemy aby Polska w tej Europie była suwerenna i Polacy pozostali Polakami, jak Niemcy są Niemcami, Francuzi Francuzami, Włosi Włochami, bo warto być Polakiem”.
Konwencja była także okazją do zaprezentowania kandydatów, którzy w największych polskich miastach będą walczyli o głosy wyborców. Polityków zaprezentowali ich bliscy.