W poniedziałek 06.07.2015 w Strasburgu rozpoczęła się ostatnia przed przerwą wakacyjną sesja plenarna. Wznowienie sesji zaczęto upamiętnieniem tragicznego wydarzenia - masakry w Srebrenicy, gdzie podczas wojny bośniackiej zamordowanych zostało ponad 6 tys. mężczyzn i chłopców. Następnie posłowie debatowali m. in. na temat oszczędnego gospodarowania zasobami: "ku gospodarce zamkniętej".
Tak zwana gospodarka zamknięta jest przeciwstawna do dotychczasowej gospodarki liniowej, charakteryzującej się modelem produkcji i konsumpcji "weź - zrób - zużyj - wyrzuć". W obiegu zamkniętym odpady pokonsumpcyjne są w jak największym stopniu poddawane recyklingowi i wykorzystywane ponownie. W tej kwestii zabrała głos także europoseł Jadwiga Wiśniewska.
Dzisiaj od rana odbywa się debata w sprawie transatlantyckiego partnerstwa handlowo - inwestycyjnego (TTIP). Największe kontrowersje w projekcie tej umowy handlowej wzbudza mechanizm rozwiązywania sporów pomiędzy inwestorami i państwem (ISDS). Debata i głosowanie w sprawie TTIP miały odbyć się na poprzedniej sesji plenarnej jednakże w w skutek nadzwyczajnych okoliczności zostały przesunięte na obecną sesję. Od godziny 13:00 przebiegać będą głosowania po których kontynuowane będą debaty. Poseł Jadwiga Wiśniewska zabierze głos podczas dyskusji temat rezerwy stabilności rynku (MSR) dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Wprowadzenie tego mechanizmu z założenia ma poskutkować podwyższeniem cen za uprawnienia do emisji CO2 i będzie miało szkodliwy wpływ dla polskiej gospodarki opartej w przeważającym stopniu na rodzimym surowcu - węglu.
W środę trzeciego dnia sesji plenarnej od godziny 12:30 rozpoczną się głosowania, a wśród nich te trzy niezwykle ważne kwestie: umowa TTIP, mechanizm MSR oraz sprawozdanie ws. gospodarki zamkniętej. Kolejnym punktem jutrzejszego dnia będzie dyskusja m. in. na temat ostatnich wydarzeń w Grecji. W niedzielnym referendum Grecy sprzeciwili się przyjęciu warunków zagranicznej pomocy. Zdecydowanie, bo aż 61,3% obywateli odrzuciło reformy proponowane przez międzynarodowe instytucje.
W czwartek - ostatni dzień sesji zostanie przedstawione sprawozdanie oraz odbędzie się debata na temat wdrożenia dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie harmonizacji niektórych aspektów praw autorskich. Innymi tematami tego dnia będą także "Maksymalne dozwolone poziomy skażenia promieniotwórczego po awarii jądrowej" oraz dyskusje nad przypadkami łamania praw człowieka w tym sprawa dwóch zatrzymanych działaczy na rzecz praw człowieka Yvesa Makwambaliego i Freda Baumy w Demokratycznej Republice Konga.
Przebieg sesji można śledzić na żywo tutaj
http://www.europarl.europa.eu/ep-live/pl/plenary/video?date=07-07-2015