Bruksela, 1 marca 2023r.
Coroczne posiedzenie komisji międzyparlamentarnej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet (8 marca) gromadzi posłów do Parlamentu Europejskiego i parlamentarzystów krajowych, aby dyskutować na temat równości płci i praw kobiet. Tematem tegorocznej edycji były aspekty ubóstwa energetycznego.
Kobiety i gospodarstwa domowe prowadzone przez kobiety wydają się być nieproporcjonalnie dotknięte ubóstwem energetycznym z powodu nierówności w dochodach, statusie społeczno-ekonomicznym i zróżnicowaniu opieki ze względu na płeć.
Obraz, który oferują istniejące zdezagregowane dane dotyczące ubóstwa energetycznego w UE, mimo że niepełny, pokazuje, że kobiety znajdują się w gorszej sytuacji. Według danych Eurostatu już przed obecnym kryzysem w 2021 r. 6,9% wszystkich gospodarstw domowych w UE zalegało z rachunkami za media, a 6,4% deklarowało, że nie jest w stanie ogrzać swoich domów. W 2020 r. prawie 15% wszystkich gospodarstw domowych zajmowało lokale, w których były przecieki, uszkodzone dachy lub wilgoć. Rosnące ceny energii najmocniej odczuły monoparentalne gospodarstwa domowe. Statystyki Eurostatu z 2021 r. wykazały, że 83% takich monoparentalnych gospodarstw domowych prowadzą kobiety. W badaniu Eurofound z wiosny 2022 r. potwierdzono ten trend. Stwierdzono, że wiosną 2022 r. wzrósł odsetek kobiet, które z opóźnieniem regulowały rachunki za energię, oraz że kobiety samotne i samotne matki częściej niż inne grupy mają trudności z opłaceniem rachunków za energię. Dane Eurofound z 2022 r. pokazują, że samotne matki i samotne, starsze kobiety częściej mają trudności z opłaceniem rachunków za energię niż samotni mężczyźni. Wynika to często z niższych średnich dochodów i częstszego występowania nisko płatnej pracy w niepełnym wymiarze godzin lub pracy o niepewnym charakterze. Zróżnicowanie wynagrodzenia ze względu na płeć w UE nadal wynosiło 13% w 2020 r. i zmieniło się tylko minimalnie w ciągu ostatniej dekady. Oznacza to, że kobiety zarabiają średnio o 13% mniej na godzinę niż mężczyźni.
Ubóstwo energetyczne dotyka około 125 milionów obywateli UE.
źródło: EPRS- Ubóstwo energetyczne w optyce płci www.europarl.europa.eu