16 maja w Strasbourgu podczas sesji plenarnej miało miejsce wystąpienie Moussa Faki Mahamata - przewodniczącego Komisji Unii Afrykańskiej.
Główne tezy wystąpienia:
- Partnerstwo UE - Afryka: wzmacniamy je od pierwszego szczytu w 2000. Jestem przekonany, ze najbliższy listopadowy szczyt będzie stanowić nowy etap w naszym marszu w stronę wspólnej historii naszych narodów.
- Obszary wspólne: wychodzimy z przeszłości, idziemy w stronę światła. Istnieje szereg zadań, które dotyczą obu stron Morza Śródziemnego: Egipt, Rzym, Fenicja, Kartagina - to stwarza nierozerwalne relacje. Nasze cywilizacje i kultury są różne, ale uzupełniają się w humanitaryzmie i dążeniu do wolności.
- Kolonizacja Afryki przez mocarstwa europejskie: była krytycznym momentem w naszej historii. Afrykańczyków wykorzystywano jako niewolników, to było niedopuszczalne. Europejczycy działali jednak później
w procesie dekolonizacji, aby nigdy się to nie powtórzyło. Musimy pamiętać też o przeszłości - te rany maja charakter nie do usunięcia i pozostają w pamięci ludów afrykańskich. - Zrównoważone cele: wzajemny szacunek, równość, wolność i solidarność to wartości, które są podstawą zrównoważonych relacji UE - Afryka.
- Cele Afryki: chcemy zmniejszyć bariery celne, wspomóc integracje, promować odnawialną energię, zwalczać bezkarność, korupcję, marnowanie zasobów. Chcemy też dbać właściwe wykorzystywanie funduszy publicznych. Reforma Unii Afrykańskiej przyjęta podczas szczytu w 2017 roku przyjęła dobre kryteria odnowienia naszej Unii i wzmacniania pozytywnych tendencji, które już widać: możemy sobie radzić z głodem, suszą i łamaniem praw człowieka. W horyzoncie 2020 chcemy działać tak, aby te cele osiągnąć.
- Zmiany klimatyczne: Afryka jako kontynent, który najmniej zanieczyszcza planetę jednocześnie najbardziej cierpi przez zmiany klimatyczne. Często są to zmiany nieodwracalne.
- Inwestycje prywatne: musimy obserwować inwestycje prywatne w Afryce, powinniśmy stworzyć coś w rodzaju Planu Marshalla dla Afryki - stworzyła to prezydencja Niemiecka i my to popieramy.
- Rola młodych: nasze społeczeństwo jest młode, mamy dużo kobiet, wszelkie inicjatywy są kierowane na młodych. Kolejna kwestia: imigracja - chcemy, aby młodzi zostali na naszym kontynencie, aby nie „zalewali” Europy.
- Jurysdykcja: Nie wolno podważać kompetencji międzynarodowych sądów zasłaniając się wyjątkowością pewnych sytuacji.