W Przystanku Historia IPN w Częstochowie odbyła się uroczysta prezentacja monety okolicznościowej "Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni - Stanisław Sojczyński "Warszyc" wydanej przez Narodowy Bank Polski. Pamiątkową monetą została wyróżniona Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która jest strażnikiem pamięci o Żołnierzach Wyklętych, o czym świadczą: organizowany od 8 lat Konkurs „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie” (2 541 uczestników), inicjatywy powstania murali „Warszyca” w Częstochowie i „Ponurego” w Myszkowie, organizacja Biegów Tropem Wilczym i koncertów patriotycznych, a także corocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W uroczystości wzięli udział także potomkowie „Warszyca” – syn, wnuk i prawnuk.
Seria monet NBP „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni" została zapoczątkowana w 2017 r. Wśród prezentowanych na nich sylwetek Wyklętych Bohaterów znalazł się także Niezłomny Kapitan Stanisław Sojczyński ps. „Warszyc”, twórca i dowódca Konspiracyjnego Wojska Polskiego, którego mural z inicjatywy Europoseł Jadwigi Wiśniewskiej powstał na budynku Tauronu w Częstochowie, w samym centrum miasta, przy Al. Armii Krajowej.
Żołnierze Wyklęci, żołnierze drugiej konspiracji, po II wojnie światowej nie złożyli broni i stanęli do nierównej walki z komunistycznym okupantem, z narzuconą przez Rosję władzą. Wyklęci za swoją niezłomność, za swój opór zapłacili najwyższą cenę. Naszym wspólnym zadaniem jest przywrócenie Żołnierzom Wyklętym należne miejsce w panteonie bohaterów walczących o niepodległość Polski, a temu też służą takie inicjatywy, jak seria monet NBP, na rewersie których znajduje się napis „Zachowali się jak trzeba”. Te słowa, nawiązujące do ostatnich słów, jakie wypowiedziała Danuta Siedzikówna „Inka”, której 77. rocznicę zamordowania przez UB dziś obchodzimy, najlepiej oddają sens walki Żołnierzy Wyklętych – mówiła Europoseł Jadwiga Wiśniewska, podkreślając jednocześnie, że to właśnie w Częstochowie w dawnej siedzibie UB przy ul. ks. J. Popiełuszki 4/6, powstanie Centrum „Pamięć i Tożsamość” wraz z nowym muzeum, które będzie poświęcone Żołnierzom Wyklętym.
Od lat Europoseł Wiśniewska stoi na straży prawdy i pamięci o Żołnierzach Wyklętych. To z inicjatywy Pani Europoseł powstały dwa murale – kpt. Stanisława Sojczyńskiego „Warszyca” w Częstochowie i kpt. Jerzego Kurpińskiego „Ponurego” w Myszkowie. Od 8 lat jest także inicjatorką i organizatorką Wojewódzkiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie”, w którym wzięło udział dotychczas 2 541 uczniów z województwa śląskiego. Co roku Europoseł Wiśniewska organizuje także obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w tym Biegi Tropem Wilczym i koncerty patriotyczne. W ubiegłym roku z inicjatywy Pani Europoseł w Złotym Potoku odnowiono obelisk poświęcony oddziałowi AK pod dowództwem „Ponurego” i umieszczono przy nim dębowy krzyż.
W dowód uznania NBP postanowił wyróżnić Panią Europoseł pamiątkową monetą poświęconą „Warszycowi”.
Kapitan Sojczyński ps. „Warszyc” był żołnierzem Armii Krajowej, w 1945 r. organizował i dowodził Konspiracyjnym Wojskiem Polskim. Został aresztowany 27 czerwca 1946 r. w Częstochowie przez komunistyczny aparat bezpieczeństwa i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego skazany na karę śmierci. Zamordowany został w lutym 1947 r.