Bruksela, 1 kwietnia 2022r.
4 kwietnia 2022 roku rozpocznie się kolejna sesja Parlamentu Europejskiego w Strasbourgu. Europosłowie będą debatowali nad następującymi tematami:
- Ochrona dzieci i młodzieży uciekającej przed wojną na Ukrainie
We wtorek europosłowie będą dyskutować z Radą i Komisją o tym, co UE może zrobić, by chronić dzieci uciekające przed wojną na Ukrainie, w szczególności przed handlem ludźmi i wykorzystywaniem. Podczas debaty na sesji plenarnej oraz w rezolucji, którą europosłowie mają przyjąć w czwartek, prawdopodobnie podkreślą znaczenie ochrony dzieci i młodzieży przybywających z Ukrainy przed handlem i wykorzystywaniem seksualnym. Europosłowie wezwą państwa członkowskie wspierania dostępu dzieci z Ukrainy do edukacji w krajach członkowskich.
- Konkluzje wiosennego szczytu Rady Europejskiej i szczytu UE-Chiny
We wtorek wieczorem, podczas osobnej debaty, posłowie omówią wyniki szczytu UE-Chiny, zaplanowanego na piątek 1 kwietnia, który ma skupić się na stanowisku Chin wobec inwazji Rosji oraz przyszłości stosunków dwustronnych, zwłaszcza w zakresie handlu i bezpieczeństwa.
- Pytania do Ursuli von der Leyen i Josepa Borrella na temat pierwszych dwóch lat kadencji Komisji Europejskiej oraz strategii bezpieczeństwa i obrony UE
We wtorek o godz. 15.00 eurodeputowani zadadzą Komisji pytania dotyczące osiągnięć w ciągu ostatnich dwóch lat oraz realizacji jej priorytetów politycznych. Obecna Komisja objęła urząd 1 grudnia 2019 r., po zatwierdzeniu przez Parlament Europejski. W przyszłym tygodniu europosłowie ocenią Komisję z pierwszych dwóch lat jej pracy.
- Transeuropejska infrastruktura energetyczna
Parlament ma zatwierdzić zaktualizowane przepisy, aby wybrać, które projekty energetyczne mogą otrzymać finansowanie UE. Celem spotkania jest to by dostosować istniejące rozporządzenie do Zielonego Ładu UE. Projekt Rozporządzenia, uzgodniony już z ministrami UE, zostanie poddany pod debatę i głosowanie we wtorek. Określa on kryteria i metodologię wyboru projektów energetycznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania (PCI), takich jak linie przesyłowe wysokiego napięcia, rurociągi, magazyny energii czy inteligentne sieci, które będą mogły korzystać z przyspieszonych procedur administracyjnych i kwalifikować się do otrzymania funduszy UE.
- Zmiany klimatyczne: Debata na temat najnowszego raportu IPCC
Międzyrządowy Panel Klimatyczny(IPCC), który regularnie ocenia naukowe podstawy zmian klimatu, ich skutki i przyszłe zagrożenia, opublikował najnowszy raport zatytułowany "Zmiany klimatu 2022: skutki, adaptacja i podatność".
- Prawo do naprawy
W czwartek europosłowie będą głosować nad rezolucją określającą ich oczekiwania wobec nadchodzącej inicjatywy Komisji w sprawie prawa konsumentów do naprawy. W projekcie rezolucji podkreślono, że skuteczne prawo do naprawy powinno dotyczyć cyklu życia produktu i uwzględniać jego konstrukcję, etyczną produkcję, standaryzację, oznakowanie dotyczące możliwości naprawy oraz przewidywanego czasu życia produktu. Zdaniem eurodeputowanych, właściwe prawo do naprawy oznacza także zapewnienie branży naprawczej i konsumentom bezpłatnego dostępu do informacji na temat naprawy i konserwacji.
- Trudna sytuacja kobiet w Afganistanie
W związku z gwałtownym pogorszeniem się sytuacji praw kobiet w Afganistanie, europosłowie i szef unijnej polityki zagranicznej Josep Borrell ocenią we wtorek sytuację w tym kraju. Talibowie ogłosili niedawno, że do odwołania nie pozwolą dziewczętom powyżej szóstej klasy na uczęszczanie do szkoły, wycofując się tym samym z wcześniejszych obietnic przyznania dostępu do edukacji kobietom powyżej pewnego wieku. Wprowadzili także inne zakazy, np. zakaz latania samolotem bez męskiego opiekuna. Posłowie ocenią ostatnie wydarzenia w tym kraju podczas debaty z szefem polityki zagranicznej UE Josepem Borrellem we wtorek po południu. Rezolucja w tej sprawie zostanie poddana pod głosowanie w środę.
Z szczegółami sesji można zapoznać się: https://www.europarl.europa.eu/news/pl/agenda/briefing/2022-03-07
Sesję można śledzić:
https://multimedia.europarl.europa.eu/pl