Podczas najbliższej sesji plenarnej w Starsburgu, w czasie debaty priorytetowej, usłyszymy oświadczenie Rady i Komisji Europejskiej w kwestii decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu się USA z porozumienia paryskiego w ramach COP 21 w sprawie zmiany klimatu.
Istotnymi tematami poruszanymi w tych dniach będzie także sprawa luki emerytalnej, etykietowania efektywności energetycznej, oraz podjęcia wspólnego wysiłku w celu zredukowania emisji gazów węglowych w krajach UE w nowych sektorach, takich jak transport czy rolnictwo.
Średnia luka emerytalna według płci w Unii Europejskiej wynosi około 40%. Europosłowie podczas posiedzenia chcą opracować unijną strategię mającą na celu wyeliminowanie różnic w emeryturach ze względu na płeć i zapobieganie występowaniu takich różnic.
Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności debatować będzie także nad sprawozdaniem w sprawie rocznego wiążącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w celu wywiązania się z zobowiązań, które wynikają z porozumienia paryskiego.
Podczas obrad będzie miała miejsce również wspólna debata na temat etykietowania efektywności energetycznej dla artykułów gospodarstwa domowego. Skala znakowania od A do G zastąpi obecne kategorie A +, A ++ i A +++.
Podczas posiedzeń poruszone zostaną także kwestie:
1. Ubóstwo dzieci - Oświadczenia Rady i Komisji Europejskiej
2. Uroczystość trzydziestolecia programu Erazmus
3. Szczególne środki w celu zapewnienia dodatkowej pomocy państwom członkowskim dotkniętym klęskami żywiołowymi
4. Sytuacja w Demokratycznej Republice Konga - oświadczenie wiceprzewodniczącej Komisji, przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa.