Bruksela, 12 października 2023r.
W Parlamencie Europejskim odbyło się spotkanie dotyczące sprawy Yahaya Sharif-Aminu, nigeryjskiego muzyka, który wniósł skargę do Sądu Najwyższego Nigerii wobec surowego prawa dotyczącego bluźnierstwa obowiązującego w stanie Kano w północnej Nigerii, na mocy którego został skazany na śmierć. Młody, nigeryjski muzyk suficki Sharif-Aminu został w 2020 roku skazany na śmierć przez powieszenie pod zarzutem „bluźnierstwa” za dwie wiadomości głosowe, które wysłał na WhatsApp. Za pokojowe wyrażanie swoich przekonań został osądzony, skazany i skazany na powieszenie przez sąd szariatu. Teraz oczekuje na swoją apelację do Sądu Najwyższego Nigerii. 209 organizacji zajmujących się prawami człowieka i wolnością religijną wraz z czołowymi orędownikami międzynarodowymi i nigeryjskimi połączyło siły, aby wezwać do natychmiastowego uwolnienia więźnia sumienia Yahayi-Sharif Aminu.
W jego imieniu w Parlamencie Europejskim głos zabrał Kola Alapinni, prawnik Yahayi. Młody mężczyzna pozostaje w więzieniu bez możliwości zwolnienia za kaucją w oczekiwaniu na ponowny proces, gdzie nadal grozi mu potencjalna kara śmierci.
W 2000 i 2001 r. 12 stanów północnej Nigerii ponownie wprowadziło muzułmańskie prawo karne. Nowe szariackie kodeksy karne zawierały kary za przestępstwa należące do kategorii hudud: karę śmierci przez ukamienowanie, amputację oraz chłostę.
W pilnej rezolucji Parlament Europejski (20 kwietnia 2023) wezwał do uwolnienia Yahayi Sharif-Aminu, młodego nigeryjskiego muzyka skazanego na śmierć na podstawie prawa o bluźnierstwie w stanie Kano w północnej Nigerii. Rezolucja „przypomina, że przepisy dotyczące bluźnierstwa są jawnym naruszeniem międzynarodowych praw człowieka” i „sprzeczne z nigeryjską konstytucją, która gwarantuje wolność religijną i swobodę wypowiedzi”. Uchwała została przyjęta 550 głosami za.
Autorzy: Małgorzata Jaroszek i Alan Piotrowski (stażyści)