W dyskusji Komisji Parlamentu Europejskiego 29 maja uczestniczył Mike Ryan, Dyrektor wykonawczy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Health Emergencies Program.
Mike Ryan poinformował, że aktualnie na świecie zanotowano 5.59 mln przypadków zakażenia COVID-19. w tym 353 000 przypadków śmierci z tego powodu. Sytuacja w Europie się stabilizuje, ale w Europie wschodniej widzimy tendencje wzrostowa.
Zrównoważona odpowiedz na wirusa jest wyzwaniem, głownie ze względu na trudności ekonomiczne z tym związane. WHO ostrzega przed zbyt szybkim wychodzeniem ze stanów lockdown, które musza być zastępowane innymi, efektywnymi środkami. Nie ma albowiem strategii, która nie niesie ryzyka, rządy muszą jednak odpowiednio je wyważyć.
W krajach afrykańskich jak na razie sytuacja nie jest taka zła, ale nikt nie może przewidzieć jak się rozwinie. Obecnie obserwujemy wzrost zachorowań w Afryce Wschodniej. Sytuacja demograficzna sprzyja na tym kontynencie, ponieważ ponad połowa ludności w Afryce to osoby poniżej 25 roku życia, wśród których jest niski odsetek zakażeń. Niestety liczba zachorowań w Syrii i w Jemenie rośnie. WHO stara się pracować lokalnie, na poziomie państw, by zapewnić jak najszybszą akcję humanitarną w najbiedniejszych krajach.
W krajach Ameryki Południowej sytuacja jest gorsza. Ameryka Płd. mimo doświadczeń z chorobami i epidemiami, nie radzi sobie dobrze z pandemią COVID-19. Związane jest to z dwoma czynnikami: partycypacją społeczności w walce z pandemią, jak i koordynacją i środków zaradczych.
Mike Ryan podkreślił, ze świat musi być zjednoczony w zapewnianiu ochrony przed pandemią, bo inaczej będziemy ciągle walczyć z nowymi zakażeniami.
W kwestii diagnostyki i szczepień trwają badania, ale nawet wynalezienie szczepionki nie zagwarantuje sukcesu w walce z epidemia, ze względu na liczbę szczepionek jaka może być dostępna. Drugim problemem jest rosnący ruch antyszczepionkowy. Już teraz oprócz pandemii mamy do czynienia z infodemią – ogromną ilością dezinformacji. Wiele agencji i organizacji jest zaangażowanych w prace nad szczepionka.
Dyrektor WHO na koniec podsumował, ze najlepszą strategią jest śledzenie przypadków zachorowań i łamanie łańcuchów transmisji, a nie całkowite blokowanie podroży.