W wigilię 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej, 9 kwietnia, na Jasnej Górze odbyły się uroczystości upamiętniające Ofiary tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r., w którym zginęła elita II Rzeczypospolitej, z Prezydentem RP prof. Lechem Kaczyńskim na czele. Inicjatorem i głównym organizatorem obchodów pod hasłem "Jasna Góra pamięta!" była Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Hołd Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej oddali m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, Wiceminister Kultury Szymon Giżyński, Poseł Lidia Burzyńska, Poseł Mariusz Trepka, Senator Ryszard Majer, Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek, Śląska Kurator Oświaty Urszula Bauer, a także przedstawiciele samorządu, świata kultury i edukacji, związkowcy "Solidarności" oraz służby mundurowe. Po złożeniu kwiatów pod Epitafium Smoleńskim uczestnicy uroczystości udali się do Kaplicy Matki Bożej, gdzie odprawiona została Eucharystia w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa dr. Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego:
- 10 kwietnia to dzień, który zapisał się w polskiej historii jako jeden z najbardziej tragicznych. 12 lat temu, o godz. 8:41 czasu polskiego runął w Smoleńsku samolot z 96 osobami na pokładzie. Życie stracili m.in. prezydent RP Lech Kaczyński oraz jego małżonka. Choć wyjaśnienie przyczyn katastrofy stało się przedmiotem kontrowersji, walka o prawdę trwa, a każdy z nas nie powinien zapominać o ciągłym trwaniu w modlitwie. – Prawda nie raz jest trudna, dlatego prośmy Ducha Świętego o jej właściwe rozpoznawanie – powiedział podszas homilii Arcybiskup Wacław Depo.
Europoseł Jadwiga Wiśniewska, która 12 lat temu czekała na polską delegację w Lesie Katyńskim, powiedziała podczas uroczystości:
- W tych szczególnych czasach, ta kolejna rocznica Katastrofy Smoleńskiej ma niezwykle bolesny wymiar, bo wszyscy jesteśmy świadomi wielkiego zagrożenia, jakie jest za naszą wshodnią granicą. Jasna Góra Pamięta i właśnie w duchowej stolicy Polski uroczystości upamiętniające 96. Ofiar katastrofy. To ważne, żeby pamiętać i żeby ta pamięć trwała. Chciałam podkreślić, że Ofiary Katastrofy Smoleńskiej już na zawsze połączyły wspólne Epitafia, bowiem delegacja z Panem Prezydentem prof. Lechem Katyńskim leciała na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, a więc repezentacja polska chciała upamiętnić tych, którzy zostali pomordowani i wrzuceni do bezimiennych dołów, na tej nieludzkiej, katyńskiej ziemi, na Golgocie Wschodu. Dziś do takiego ludobójsktwa dochodzi na Ukrainie i na pewno każdy z nas dziś jeszcze boleśniej przeżywa i tę rocznicę, i tą historyczną klamrę wiążącą już na zawsze Katastrofę Smoleńską ze Zbrodnię Katyńską, bo 10 kwietnia 2010 r. cały świat usłyszał o Zbrodni Katyńskiej. Ofiara, jaką przyszło nam za to zapłacić była na prawdę ogromna. - podsumowała Europoseł.
List Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników uroczytości
Obchody 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej na Jasnej Górze