W sobotę, 20 czerwca, województwo śląskie odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Karol Nawrock w związku z obchodami Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent wziął udział w uroczystym odsłonięciu tablicy poświęconej Powstańcom Śląskim w Grabówce (gm. Lubomia, koło Raciborza. Spotkał się także z mieszkańcami powiatu wodzisławskiego.
Jak podkreślił w swoim przemówieniu Prezydent „w czasie trzech Powstań Śląskich Polacy pokazali, jak głęboko – pomimo jednego wieku niewoli, zaborów i zniewolenia – Polska jest w nas, jak głęboko jest w naszych sercach, w naszych umysłach”.
Symbolicznym zwieńczeniem obchodów Narodowego Dnia Powstań Śląskich było wyświetlenie na fasadzie Pałacu Prezydenckiego okolicznościowej iluminacji przedstawiającej powstańczy sztandar z hasłem „Tobie Polsko”, będący świadectwem walk o przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Został wykonany na początku 1920 roku w pracowni przy redakcji wydawnictwa „Katolik” w Bytomiu. Oryginał sztandaru znajduje się w zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny.