14 marca 2019 roku odbyło się kolejne spotkanie Intergrupy ds. Dobrostanu i Ochrony Zwierząt, której wiceprzewodniczącą jest Pani Europoseł Jadwiga Wiśniewska. Dotyczyło ono ochrony osób, które zgłaszają lub ujawniają informacje o nadużyciach w traktowaniu zwierząt w kontekście zawodowym.
Dzięki informatorom jesteśmy w stanie efektywnie zapobiegać nielegalnym i nieetycznym działaniom, które krzywdzą zwierzęta, ale także szkodzą interesowi publicznemu. Te osoby często są narażone na różnego rodzaju odwet, wobec czego należy zapewnić im odpowiednią ochronę na poziomie krajowym oraz wspólnotowym. Organizacje pozarządowe ściśle współpracują z informatorami działającymi w rzeźniach, przedsiębiorstwach transportowych, laboratoriach, gospodarstwach rolnych lub w terenie. Osoby zgłaszające przypadki naruszenia mają kluczowe znaczenie dla egzekwowania przepisów dotyczących ochrony dzikiej przyrody.
Komisja, Parlament i Rada uzgodniły, że osoby zgłaszające przypadki naruszenia prawa UE powinny same decydować, czy wolą zgłaszać te sprawy wewnętrznie w swojej organizacji, czy też wolą zwrócić się bezpośrednio do właściwego organu. Umowa tymczasowa ułatwia również tym osobom zwracanie się do mediów i organizacji pozarządowych. Europoseł Pascal Durand wyraził ubolewanie, że ochrona nie może zostać rozszerzona na organizacje pozarządowe, ale z zadowoleniem przyjął włączenie mediatorów do kompromisu wypracowanego przez unijne instytucje. Ponieważ państwa członkowskie mają możliwość zaoferowania rozszerzonej ochrony przy wdrażaniu dyrektywy, wyraził nadzieję, że poszczególne rządy pójdą dalej niż proponuje to UE.
W spotkaniu uczestniczył także Mark Worth, dyrektor wykonawczy Europejskiego Centrum ds. Praw osób zgłaszających przypadki naruszenia, który przedstawił przegląd obecnej sytuacji w tym zakresie w Europie oraz możliwości, jakie daje nowa dyrektywa. Przytoczył on kilka przykładów sygnalistów, którzy ucierpieli na skutek poważnych działań odwetowych po uprzedzeniu władz o naruszeniu dobrostanu zwierząt i prawa ochrony środowiska, takich jak utrata pracy lub trwające wiele lat postępowanie sądowe.
Po prezentacjach nastąpiła ożywiona debata między członkami Intergrupy na temat sposobów zapewnienia skutecznej ochrony informatorów.