4 lutego 2016 r. Grupa omówiła nadużywanie środków przeciwdrobnoustrojowych w intensywnej produkcji zwierzęcej, co znacznie przyczynia się do oporności na środki przeciwdrobnoustrojowe (AMR). Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt, a także jest nie do przyjęcia z punktu widzenia dobrostanu zwierząt.
Peter Stevenson, główny doradca ds. polityki w Compassion in World Farming, podkreślił potrzebę położenia kresu rutynowemu zapobiegawczemu stosowaniu środków przeciwdrobnoustrojowych w grupach zwierząt służących do produkcji żywności.
W intensywnej produkcji zwierzęta trzymane są w przepełnionych warunkach i nie są w stanie wykonywać naturalnych zachowań. Te stresujące warunki mogą zagrozić ich reakcjom immunologicznym i zachęcać do rozwoju i rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych. Aby temu zapobiec, środki przeciwdrobnoustrojowe są często podawane całymi stadami lub stadami intensywnie hodowanych zwierząt poprzez ich paszę i wodę. Europejska Agencja Leków stwierdziła, że "stwarza to korzystne warunki do selekcji, rozprzestrzeniania i trwałości bakterii opornych na środki przeciwdrobnoustrojowe".Zakaz ten nie powinien jednak uniemożliwiać profilaktycznego stosowania u poszczególnych zwierząt, na przykład po operacji lub trudnym porodzie, ani też nie powinien uniemożliwiać profilaktycznego stosowania u grupy zwierząt w wyjątkowych okolicznościach, na przykład w przypadku ogniska choroby w danym kraju lub regionie.
Dr Jan Vaarten, Dyrektor Wykonawczy Federacji Lekarzy Weterynarii Europy podkreślił, że najlepszym sposobem zapobiegania chorobom w hodowli zwierząt jest stosowanie dobrych praktyk hodowlanych. W przypadku konieczności leczenia środkami przeciwdrobnoustrojowymi należy zastosować właściwe leczenie po prawidłowej diagnozie przez licencjonowanego lekarza weterynarii, który powinien przepisać środki przeciwdrobnoustrojowe stosowane u zwierząt znajdujących się pod jego opieką.
Hodowcy zapewniający codzienną opiekę nad zwierzętami muszą posiadać wystarczającą wiedzę i umiejętności w zakresie obchodzenia się ze zwierzętami. Prowadzenie dokumentacji i nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii to inne ważne aspekty. Dobra hodowla zwierząt jest kluczowa, ale wymaga wysiłków i inwestycji. Konsumenci muszą być tego świadomi i powinni być skłonni płacić wyższe ceny za żywność pochodzenia zwierzęcego.
Po prezentacjach nastąpiła debata z udziałem posłów do PE. Wszyscy zgodzili się, że należy zaprzestać rutynowego profilaktycznego stosowania antybiotyków. Jest to wniosek Parlamentu Europejskiego, który został złożony już w poprzedniej kadencji, jednak profilaktyczne stosowanie antybiotyków jest nadal stosowane.