W poniedziałek, 2.10.2017, rozpocznie się kolejna sesja Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Podczas poniedziałkowych debat, otwierających trzydniowe posiedzenie, odbędzie się dyskusja nad raportem dotyczącym wzmocnienia gospodarczej pozycji kobiet, którego europoseł Jadwiga Wiśniewska jest sprawozdawcą z ramienia grupy EKR. Podczas prac nad sprawozdaniem europoseł Wiśniewska złożyła 28 poprawek, uwzględniających m.in. rolę kobiety jako matki i jako pracownika. ”Bardzo cieszę się, że zgadzamy się co do tego, że postępująca cyfryzacja stwarza nowe możliwości poprawy sytuacji zawodowej kobiet, które do tej pory nie mogły pracować na pełen etat. Myślę, że bardzo ważne dla naszego raportu jest podkreślenie, że niedopuszczalne jest dyskryminowanie pracownika ze względu na rodzicielstwo. Z drugiej strony, nasze rozwiązania muszą uwzględniać czynniki takie jak ciąża i macierzyństwo, jako oczywiste kryterium różnicujące sytuację kobiet i mężczyzn. Pamiętajmy także, że w życiu można chcieć poświęcać się nie tylko pracy. Czas poświęcony dzieciom i rodzinie bez wątpienia czas zabrany karierze, ale to także to coś więcej. Równocześnie jest to inwestycja: w kształcenie i opiekę nad słabszymi. Państwa powinny dostrzegać ten wysiłek i odpowiednio go docenić.” Podczas prac nas sprawozdaniem europoseł sprzeciwiała się pomysłowi wprowadzenia parytetów: „Parytety nie wzmacniają ekonomicznej pozycji kobiet, wręcz przeciwnie - szkodzą im, ponieważ umniejszają ich kompetencje.”
We wtorek, 3.10.2017 r., posłowie będą negocjować dalsze warunki Brexitu i sytuacji w Unii Europejskiej po opuszczeniu jej przez Wielką Brytanię. Kolejnym ważnym tematem, będzie dyskusja poświęcona małżeństwom dzieci i temu, w jaki sposób przeciwdziałać tego typu sytuacjom w przyszłości. Tego dnia odbędzie się także dyskusja na temat Konferencji Narodów Zjednoczonych dotyczącej zmian klimatu - Bonn 2017 (COP23).
Kolejne dni październikowej sesji będą ogniskować się wokół bieżących spraw UE, w tym dyskusji na temat Prokuratury Europejskiej, cyberprzestępczości, sytuacji naruszenia praw człowieka, czy bezpieczeństwa na europejskich drogach.
Szczegółową agendę można przeczytać pod adresem (kliknij)
Transmisję na żywo można oglądać pod adresem (kliknij)