Parlament Europejski przyjął, przy 607 głosach do 3 i 19 wstrzymujących się, rezolucję, w której domaga się podjęcia działań przeciwko nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi. Rezolucja ta ma na celu ochronę rynku wewnętrznego UE oraz praw konsumentów przed negatywnymi skutkami nielegalnego handlu zwierzętami domowymi. Poseł Jadwiga Wiśniewska jest współautorem tej rezolucji.
Co roku między państwami członkowskimi sprzedaje się nielegalnie znaczną liczbę zwierząt domowych, często nadużywając – do celów handlowego przewozu przez granicę kotów i psów na sprzedaż – unijnych przepisów w sprawie przemieszczania zwierząt domowych do celów innych niż handlowe. Szacuje się, że nielegalni handlarze mogą osiągać zysk w wysokości ponad 100 000 EUR rocznie.
„Nielegalny handel zwierzętami domowymi wiąże się z cierpieniem dla zwierząt, ponieważ hodowane są w złych warunkach, najniższym możliwym kosztem, głównie w Europie Środkowej i Wschodniej, a następnie sprzedawane po długim i często okrutnym transporcie w innych krajach UE.” - wyjaśniła europoseł Jadwiga Wiśniewska
„Ponadto nielegalny handel zwierzętami domowymi ma również negatywny wpływ na funkcjonowanie rynku wewnętrznego UE przez utracone podatki i tworzenie nieuczciwej konkurencji. W szczególności wraz ze wzrostem słabo regulowanej, zarówno na poziomie krajowym jak i unijnym, internetowej sprzedaży zwierząt domowych. Handel szczeniętami jest wyjątkowo intratny, z małym ryzykiem wykrycia jako niezgodnego z prawem.
Proceder ten stanowi też zagrożenie dla zdrowia publicznego w postaci wścieklizny czy tasiemców, gdyż często zwierzęta te nie są poddawane obowiązkowym kontrolom weterynaryjnym i szczepieniom.” - dodała.
W rezolucji podkreślono znaczenie ustanowienia ogólnounijnego systemu identyfikacji i rejestracji kotów i psów dla przeciwdziałania nielegalnej hodowli i nielegalnemu handlowi tymi zwierzętami, a także wskazano na pilną potrzebę lepszej współpracy między państwami UE w celu rozbicia siatek przestępczych. W rezolucji zaleca się, aby Komisja opracowała ambitny plan działania UE i zaproponowała środki mające na celu zadbanie o to, aby krajowe bazy danych wykorzystywane do identyfikacji i rejestracji kotów i psów były kompatybilne i powiązane za pośrednictwem platformy UE. Ponadto wezwano do poprawy egzekwowania prawa i zaostrzenia sankcji przeciwko podmiotom gospodarczym, lekarzom weterynarii lub krajowym służbom publicznym, które są zamieszane w fałszowanie paszportów weterynaryjnych.