Opinia o Polsce i Polakach często budowana jest na kłamstwach mediów, które nie mają z Polską nic wspólnego poza tym, że publikują po polsku.
Zapraszamy do lektury wywiadu, którego udzieliła Europoseł Jadwiga Wiśniewska portalowi Fronda.pl.
Tomasz Wandas, fronda.pl: Czy opinia o Polsce zmienia się za Zachodzie?
Jadwiga Wiśniewska: W rzeczywistości na Zachodzie istnieją dwa wizerunki Polski. Pierwszy poza granicami ojczyzny budują sami Polacy. Drugi wizerunek to po prostu powielanie przez zachodnich dziennikarzy kłamstw, do czego sprowadza się cytowanie, przywoływanie i inspirowanie się przez nich tendencyjnymi publikacjami. Wprawdzie ukazują się one w języku polskim, jednak poza tym z Polską nie mają nic wspólnego. Obywatele innych państw UE mają o Polakach dobre zdanie - cenią nas za wysokie kompetencje, życiową zaradność oraz gotowość podejmowania wyzwań. Blisko 2 mln świetnie wykształconych młodych, którzy za czasów rządów PO/PSL wyjechali do innych państw UE, każdego dnia pokazuje, jak bardzo zakłamany jest wizerunek Polski kształtowany przez nieprzychylne rządowi środowiska. Dopiero działania obecnego rządu pozwalają na to, aby zagraniczny wizerunek Polski i Polaków był zgodny z rzeczywistością.
Czy PiS podejmuje konkretne działania aby ten wizerunek zmienić? I jaką Polskę powinni zobaczyć ludzie na Zachodzie, aby była to ta najbliższa rzeczywistej?
Jadwiga Wiśniewska: Zachód powinien po prostu zobaczyć Polskę prawdziwą, a nie przedstawianą w krzywym zwierciadle. Naturalnie, lata zaniedbań poprzedniej ekipy rządzącej, która nie dbała o budowanie pozytywnego wizerunku Polski i Polaków w zagranicznych mediach, dają się teraz mocno we znaki. Rząd Prawa i Sprawiedliwości radykalnie zmienił to podejście - nie zgadzamy się na to, aby Polską była uznawana za brzydką pannę bez posagu, która powinna cicho siedzieć w kącie. Polska polityka zagraniczna nie jest już prowadzona na kolanach - jesteśmy aktywnym uczestnikiem debaty o nowym kształcie europejskiej współpracy. Wbrew temu, co niekiedy głoszą zachodnie media, Polska nie jest państwem eurosceptycznym. Wystarczy spojrzeć na fakty - wg CBOS członkostwo Polski w UE popiera ponad 80% ankietowanych. To na tle reszty Wspólnoty prawdziwy ewenement. Polski rząd jest otwarty na budowę europejskiej wspólnoty. Chcemy jednak, by aby Unia Europejska była silna siłą jej państw: aby w UE obowiązywały relacje partnerskie, a unijne instytucje nie zawłaszczały kompetencji państw członkowskich.