Parlament Europejski przyjął dziś umowę o porozumieniu wizowym miedzy UE a Białorusią. Umowa ta ma na celu wprowadzenie wzajemnych ułatwień w procesie wizowym dla obywateli państw członkowskich UE i Białorusi oraz zwolnienie z obowiązku wizowego dla posiadaczy biometrycznych paszportów dyplomatycznych. Jadwiga Wiśniewska była sprawozdawcą cieniem dla tej umowy.
W 2018 r. polskie urzędy konsularne na Białorusi rozpatrzyły ponad 277 tys. wniosków o wizę krótkoterminową. Po wejściu w życie umowy proces ten będzie o wiele łatwiejszy - powiedziała Jadwiga Wiśniewska. Umowa ta jest pozytywnym sygnałem politycznym, podkreślającym otwarcie na pogłębianie więzi gospodarczych, naukowych i kulturalnych z Białorusią oraz ułatwiająca bezpośrednie kontakty międzyludzkie.
Ogólna opłata wizowa zarówno dla Białorusinów, jak i obywateli UE w przypadku podroży krótkoterminowych (do 90 dni) zostanie obniżona do 35 EUR. Terminy rozpatrywania wniosków przez konsulaty zostaną skrócone do 10 dni kalendarzowych z możliwością przedłużenia do maksymalnie 30 dni. Niektórzy białoruscy podróżnicy, tacy jak dziennikarze, studenci i członkowie oficjalnych delegacji, będą mogli otrzymywać wizy wielokrotnego wjazdu, które będą ważne dłużej, a procedury zostaną uproszczone.
Obywatele UE będą mogli wjechać na Białoruś bez wizy na okres do 30 dni, pod warunkiem przekroczenia granicy na międzynarodowym lotnisku w Mińsku. W przypadku dłuższych okresów, do 90 dni w dowolnym okresie 180-dniowym, nowa umowa będzie obowiązywać na zasadzie wzajemności.
Tekst porozumienia podpisano w styczniu, po trwających ponad pięć lat negocjacjach. Następnym krokiem po dzisiejszym zatwierdzeniu podpisanego porozumienia przez Parlament Europejski jest formalna ratyfikacja przez Radę i Białoruś. Umowa wejdzie w życie pierwszego dnia drugiego miesiąca po zakończeniu ratyfikacji.