- 23% dzieci w wieku od 9 do 16 lat doświadczyło prześladowania w Internecie
- Konieczne są ukierunkowane środki ochrony dla dzieci
-Platformy mediów społecznościowych powinny uzyskiwać zgodę rodziców przed umożliwieniem zakładania kont dzieciom niepełnoletnim
W rezolucji europosłowie wzywają Unię Europejską do zapewnienia bezpieczeństwa dzieci w Internecie, zapobiegania cyberprzemocy oraz wykorzystywania seksualnego dzieci, w tym prowadzenia działań związanych z wyłudzaniem informacji online.
W tekście europosłowie wspominają o cybernienawiści, cyberprzemocy, treściach o charakterze seksualnym, przemocowym materiałom, treściach promujących zaburzenia odżywiania i dezinformacji jako zagrożeniach dla zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci. Twierdzą, że mogą one prowadzić do zwiększonej agresji, problematycznego zachowania seksualnego, niezdrowych nawyków żywieniowych oraz zniekształconych wartości i przekonań.
Europosłowie wzywają do podjęcia ukierunkowanych działań na rzecz ochrony dzieci niepełnosprawnych i pochodzących z rodzin otrzymujących wsparcie oraz do wprowadzenia nauczania umiejętności cyfrowych jako obowiązkowego programu szkolnego we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Rodzice i opiekunowie powinni być edukowani w zakresie bezpieczeństwa online, kontrolowania aktywności swoich dzieci w Internecie oraz rozpoznawania i zgłaszania przypadków wyłudzania informacji online.
Unia Europejska potrzebuje specjalnej strategii przeciwdziałania prześladowaniom i cyberprzemocy w szkołach, a państwa członkowskie i UE powinny inwestować w ochronę przed cyberprzemocą.
W poprzedniej debacie z wiceprzewodniczącą Komisji Dubravką Šuica europosłowie wzywają państwa członkowskie do przydzielenia niezbędnych zasobów na wzmocnienie telefonów zaufania, linii wsparcia, Centrów Bezpiecznego Internetu oraz kampanii edukacyjnych w szkołach, a także na lepsze wsparcie ofiar przemocy w internecie wśród dzieci i wyłudzania informacji online oraz ich rodzin.
Informacje dodatkowe
Według badania EU Kids Online z 2020 roku, 23% dzieci w wieku od 9 do 16 lat doświadczyło prześladowań online. Jednak podczas lockdown’u związanego z pandemią COVID-19, zgodnie z najnowszym badaniem UE obejmującym 11 krajów UE, 49% dzieci w wieku od 10 do 18 lat doświadczyło przynajmniej jednej formy agresji online.
Nowa europejska strategia "Lepszy Internet dla Dzieci", przyjęta w maju 2022 roku, opiera się na trzech filarach: bezpiecznych doświadczeniach cyfrowych, które mają chronić dzieci przed szkodliwymi i nielegalnymi treściami online; wzmocnieniu kompetencji cyfrowych, aby dzieci mogły podejmować świadome wybory; promowaniu aktywnego uczestnictwa - dawanie dzieciom możliwości wpływania na środowisko cyfrowe.
Źródło: Komunikat PE