„Powiedz mi, jakie książki masz w domu, a powiem ci, kim jesteś.” Jarosław Iwaszkiewicz
Czytanie książek, to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu, ale również szansa na rozwój naszej wiedzy, dzięki której jesteśmy w stanie jeszcze lepiej zrozumieć i ocenić zjawiska zachodzące w świecie.
Od 3 do 5 listopada 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się coroczne Targi Książki, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
Odbyły się także premiery nowych publikacji, spotkania autorskie, debaty, warsztaty i wiele innych atrakcji. Można było znaleźć różnorodne gatunki literackie, począwszy od beletrystyki, poprzez literaturę faktu, poezję i literaturę dziecięcą. Na stoiskach wydawców była możliwość odszukania nowości i bestsellerów z ostatniego roku oraz spotkania z ulubionymi pisarzami, którzy z chęcią rozdawali autografy. Targi Książki pozostają bez wątpienia literacką wizytówką Katowic i ziemi śląskiej.
Po raz pierwszy podczas tegorocznych Targów Książki rozpoczął się pierwszy z cyklu projektów „Spotkania z Nauką”, organizowany przez Fundację Historia i Kultura. Projekt ten jest realizowany w ramach Konkursu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki II – Popularyzacja Nauki” i otrzymał wsparcie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
Gościem specjalnym wydarzenia byli przedstawiciele stowarzyszenia Wolna Białoruś, którzy wspierają prowolnościowe ruchy na Białorusi. Ponadto, miało miejsce wystąpienie niezależnych autorów białoruskich przygotowane przez Przedstawicielstwo ds. Odrodzenia Narodowego Zjednoczonego Przejściowego Gabinetu Białorusi i Instytut Książki Białoruskiej. Głos zabrała między innymi liderka białoruskiej opozycji demokratycznej Swiatłana Cichanouska, która w swoim przemówieniu podkreśliła, że w jej w kraju funkcjonują „listy książek zakazanych”. Ostrzegała ona także przed rozwijającą się na Białorusi nową falą rusyfikacji i zachęciła do wspierania niezależnych wydawnictw, które dążą do wyzwolenia kraju spod reżimu Łukaszenki.
W tegorocznej edycji Targów Książki udział wzięło ponad 250 wystawców oraz odbyło się ponad 250 wydarzeń na scenach i na stoiskach. Targi odwiedziła rekordowa liczba około 60 tysięcy osób, a wydawcy odnotowali najlepszą sprzedaż.
Współgospodarzem wydarzenia było miasto Katowice, zaś partnerami merytorycznymi zostali: Polska Akademia Nauk Oddział w Katowicach, Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych oraz Biblioteka Śląska.
Autor: Małgorzata Jaroszek (stażystka)