Bruksela, 7 lutego 2022r.
Jednym z głównych tematów poruszanych na komisji LIBE był problem motywowanych politycznie czerwonych not Interpolu. Niektóre. niedemokratyczne kraje wykorzystują tę instytucję do walki z opozycją. Niepokój budzi także ilość czerwonych not – aktualnie aktywnych jest 115 tysięcy, a rok do roku ilość wystawionych not wzrosła o 40% w porównaniu z 2020 rokiem.
Przykładem osoby poszkodowanej przez takie działania jest były główny reżyser ukraińskiego Teatru Opery i Baletu w Odessie Jewhen Ławrenczuk. Został on oskarżony o nadużycia finansowe jakich miał się dopuścić podczas jego pobytu w Rosji. W skutek wystawienia czerwonej noty przez rosyjskie władze, Ławrenczuk podczas przesiadki na lotnisku w Neapolu został aresztowany przez włoskie służby, które od ponad 40 dni badają argumenty Rosjan. Sam aresztant twierdzi że jest ofiarą prześladowań politycznych.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego byli jednomyślni, że należy podjąć podjąć odpowiednie działani.. Parlament Europejski może wezwać Komisję Europejską, jako organ wykonawczy do szeregu działań, dlatego posłowie między innymi wzywali do: odbudowania europejskiego systemu wyszukiwania osób, wezwania do zreformowania Interpolu, tak by możliwe było zablokowanie noty wydanej z powodów politycznych. Ważne jest także, jak zaznaczyli niektórzy eksperci, wezwanie Interpolu do stworzenia ogólnodostępnej bazy danych statystycznych, oraz by na jej podstawie stworzył profile ryzyka niewłaściwego wykorzystania czerwonych not, przez niektóre kraje (w szczególności te niedemokratyczne).