20 listopada w Parlamencie Europejskim obyła się premiera "A Dog's Life - The Homeless Dogs of Romania". Film pokazuje szokujące warunki, jakie tysiące psów musi znosić za drzwiami schronisk w Rumunii. Jest to drugi z serii filmów dokumentalnych ukazujących los bezpańskich psów w Europie.
Brytyjski aktor i rzecznik zwierząt, Peter Egan i chirurg weterynaryjny Roger Bralow wraz z brytyjską reżyserką Marią Slough, udali się do Rumunii, aby spotkać bezpańskie psy z tego kraju. Bezdomne psy i dzikie koty borykają się z poważnymi problemami związanymi z dobrostanem zwierząt, brakiem podstawowej opieki weterynaryjnej, brakiem żywności i ochrony. Bezpańskie zwierzęta budzą również obawy związane ze zdrowiem publicznym i bezpieczeństwem, przede wszystkim ze względu na ryzyko przeniesienia chorób na ludzi oraz urazów spowodowanych potencjalnie agresywnym zachowaniem zwierząt. Sytuację pogarsza niski poziom empatii społecznej i świadomości społecznej w tej kwestii. Film pozwala widzom zastanowić się nad potrzebą zaangażowania społeczności i lokalnych interesariuszy w działania na rzecz humanitarnego traktowania bezpańskich zwierząt.
Podczas tego wydarzenia Peter Egan podzielił się przekonaniem, że sytuacja ta jest związana nie tylko z dobrostanem zwierząt, ale sięga głębiej, do sedna społeczeństw europejskich. Paneliści przyjrzeli się czynnikom, które mają wpływ na wielkość populacji bezpańskich zwierząt, pierwotne przyczyny bezpańskiego przeludnienia i możliwe długoterminowe rozwiązania. Usprawnienie kastracji i szczepień odgrywa ważną rolę w rozwiązywaniu tego problemu w całej UE, ale równie ważne jest skoncentrowanie się na zmianie zachowań ludzi. Hodowcy, sprzedawcy i nabywcy muszą być świadomi swoich obowiązków poprzez ukierunkowane kampanie. Obowiązkowa identyfikacja i rejestracja na poziomie UE są niezbędne do zapewnienia właściwego egzekwowania prawa i umożliwienia śledzenia liczby bezpańskich populacji psów.
Podczas dyskusji po projekcji filmu paneliści zastanawiali się nad sposobami na przyszłość - usłyszeli od lokalnych opiekunów o najskuteczniejszych strategiach zarządzania bezpaństwową populacją i o tym, dlaczego UE powinna odgrywać wiodącą rolę w usprawnianiu wyników poprzez ogólnoeuropejskie wytyczne. Mimo, że należy wykonać jeszcze więcej pracy, sprawy idą we właściwym kierunku. Na przykład w 2014 r. Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt (OIE) uruchomiła regionalną mapę drogową dla bezpańskich psów na Bałkanach. Wszystkie kraje bałkańskie, w tym Rumunia, zgodziły się na pełną zgodność Światowaą Organizacja Zdrowia Zwierząt w sprawie kontroli populacji bezpańskich psów do 2025 r., co jest projektem finansowo wspieranym przez UE. Celem projektu jest opracowanie krajowych map drogowych, regularne monitorowanie ich sytuacji oraz zmniejszenie populacji bezpańskich psów metodami humanitarnymi.
Posłowie do PE z Intergrupy ds. Dobrostanu Zwierząt wezwali Rumunię, w związku z jej pierwszą w historii prezydencją w Unii Europejskiej do zapewnienia, że ich krajowa mapa drogowa jest żywa, skutecznie wdrażana i działa na rzecz ludzkiego zarządzania bezpańskich populacji psów.