Bruksela, 8 listopada 2022r.
Wspólne spotkanie komisji LIBE oraz ENVI poświęcone było prezentacji założeń projektu europejskiej regulacji przestrzeni danych dotyczącej zdrowia. Pandemia Covid- 19 uświadomiła wszystkim jak istotne są usługi cyfrowe dotyczące zdrowia. W świetle tego zapotrzebowania, powstała propozycja, aby stworzyć przestrzeń elektronicznych danych medycznych, dostępną w całej Unii Europejskiej.
Stworzenie przestrzeni danych dotyczących zdrowia jest kluczowe ze względu na niesienie pomocy medycznej na terytorium całej Unii Europejskiej. W sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, medycy z całej Unii Europejskiej, mieliby możliwość weryfikacji historii medycznej pacjenta i dostosowania odpowiedniego leczenia, diagnoza mogłaby być trafniejsza, medycy nie musieliby zlecać badań, których wyniki są już obecne w karcie pacjenta, co pozwoliłoby na oszczędzenie czasu, który w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, jest na wagę złota. Powyższe miałoby nieocenione zastosowanie w sytuacji, gdy kontakt z pacjentem jest utrudniony ze względu na jego stan lub w sytuacji, gdy bariery językowe uniemożliwiają przekazanie medykowi pełnej informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. W dzisiejszej rzeczywistości, gdy Europejczycy mogą podróżować po całej strefie Schengen bez ograniczeń, takie rozwiązanie, mogłoby okazać się dla nich bardzo pomocne.
Elektroniczna baza danych dotyczących zdrowia ma również na celu zapewnienie Europejczykom większej kontroli nad swoimi danymi medycznymi i możliwość zarządzania nimi. Europejska przestrzeń danych medycznych umożliwi także lepszą wymianę takich danych, które mają być dodatkowo wykorzystywane do celów naukowych, w tym do przeprowadzania innowacyjnych badań naukowych w dziedzinie ochrony zdrowia, co stanowi tzw. wtórne wykorzystywanie elektronicznych danych dotyczących zdrowia. Istotne w tym miejscu, aby dane na cele naukowe były zanonimizowane, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć prawa pacjentów.
Jeśli o danych osobowych mowa, nieodłącznie pojawia się temat ich właściwej ochrony przed niekontrolowanym upublicznieniem. Trzeba zapewnić odpowiednie mechanizmy informatyczne zapewniające bezpieczeństwo danych pacjentów. Konieczne jest również ścisłe uregulowanie sytuacji, w których dane te mogą zostać przekazane medykom lub odpowiednim służbom z Unii Europejskiej. Tylko w takiej sytuacji, Europejczycy będą mieć zaufanie do nowego systemu informacji zdrowotnych.
Projekt rozporządzenia wymaga jeszcze dopracowania, między innymi pod kątem lepszego sformułowania definicji prawnych w nim zawartych, aby system prawa był jasny i przejrzysty dla Europejczyków, ponadto warto również pochylić się nad harmonogramem prac, który na chwilę obecną wydaje się zbyt optymistyczny. Przed Unią Europejską jeszcze wiele wysiłków nad projektem ww. rozporządzenia, ale idea, która przyświeca tym pracom jest niewątpliwie słuszna i może zapobiec utracie zdrowia, a nawet życia wielu Europejczyków!